Baza wiedzy

jak założyć firmę w czasie pandemii

Jak założyć firmę w czasie pandemii? 3 wskazówki

Pandemia koronawirusa dotknęła wiele obszarów naszego życia, znacząco wpływając również na gospodarkę naszego kraju. Wielu przedsiębiorców popadło w problemy finansowe z powodu kryzysu. Jednak czy sytuacja innych musi powodować, że żaden biznes nie ma racji przetrwania w obecnych czasach? Zdecydowane nie. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak założyć firmę w czasie pandemii. Na co zwrócić uwagę? Co można sprytnie do tego wykorzystać?

20.09.2021

Certyfikat kompetencji zawodowych

Certyfikat kompetencji zawodowych – czym jest?

Chcąc prowadzić działalność gospodarczą w zakresie krajowego lub międzynarodowego transportu rzeczy, lub osób, koniecznie musisz zadbać o szereg formalności. Jedną z nich, mającą kluczowe znaczenie, jest certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników drogowych. Dokument ten potwierdza, że osoba go posiadająca ma niezbędną wiedzę do wykonywania działalności transportowej. Na jego podstawie wydawana jest licencja na prowadzenie przedsiębiorstwa transportowego – dlatego jego posiadanie jest takie ważne.

20.09.2021

Fundusz Pracy

Fundusz Pracy – kiedy nie trzeba płacić?

Jeśli jesteś pracodawcą, najpewniej opłacasz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za swoich pracowników. W praktyce przyjęło się mówić, że składka na FP wynosi 2,45% podstawy wymiaru składki. W rzeczywistości jednak wynosi ona 2%. Pozostałe 0,45% przypada na Fundusz Solidarnościowy.

20.09.2021

Karta paliwowa

Karta paliwowa – dlaczego warto ją mieć?

Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z transportem niezaprzeczalnie wiąże się z ponoszeniem wydatków na paliwo. Dotychczas najczęściej stosowanym rozwiązaniem było zbieranie faktur, pilnowanie gotówki lub karty płatniczej przeznaczonej do płacenia za tankowanie. Obecne rozwiązania na rynku pozwalają jednak właścicielom firm transportowych spać spokojniej. Należy do nich karta paliwowa, która znacznie uprościła cały proces tankowania pojazdów.

20.09.2021

WIS a WIT

WIS a WIT – porównanie

Jeśli masz problemy z ustaleniem stawki VAT lub nie jesteś pewny, czy ta, którą stosujesz obecnie, spotka się z aprobatą urzędu skarbowego, powinieneś wystąpić o wydanie urzędowej informacji, która zapewni Ci „podatkową ochronę”. Każdy podatnik ma bowiem możliwość uzyskania Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) lub Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT).

07.09.2021