Baza wiedzy

EXLIBRA - Kasa fiskalna - obowiązek i zwolnienie z kasy

Kasa fiskalna – obowiązek i zwolnienie z kasy

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

W Polsce każdego roku drukuje się około 12 miliardów sztuk paragonów. Robiąc zakupy w sklepie czy korzystając z różnego rodzaju usług, klienci bardzo często otrzymują potwierdzenie transakcji w formie paragonu. Jednakże zdarzają się również sytuacje, w których mimo tego, że przedsiębiorca działa legalnie, nie korzysta z tego urządzenia. W jakich sytuacjach możemy skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, a kiedy jest ona niezbędna w naszej pracy?

29.12.2019

exlibra-zmiany-dzialalnosc

Zmiany w jednoosobowej działalności gospodarczej

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz własną firmę, musisz pamiętać, że o każdej zmianie dotyczącej Twojej działalności musisz powiadomić odpowiedni urząd. Modyfikacje mogą dotyczyć zarówno Twoich danych osobowych i danych firmy, jak również sposobu rozliczania się i podziału przedsiębiorstwa. Kiedy Twoja działalność rozwinie się i zdobędziesz nowych parterów biznesowych, możesz również rozważać przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę. Dowiedz się, jakich zmian w firmie możesz dokonać i gdzie należy je zgłosić.

29.12.2019

ulga

Ulga na start – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Składki ZUS dla wielu przedsiębiorców stanowią duże obciążenie finansowe, dlatego w przypadku osób zakładających działalność gospodarczą ustawodawca przewidział różnego rodzaju ulgi. Jedną z nich jest ulga na start, dzięki której przedsiębiorca przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Czym dokładnie jest ulga na start i kto może z niej skorzystać? Wyjaśniamy poniżej.

28.12.2019

exlibra-likwidacja-spolki

Likwidacja działalności gospodarczej – formalności

Likwidacja działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami, które państwo nakłada na przedsiębiorców. Również jej likwidacja wymaga spełnienia szeregu formalności. Nie wystarczy wyrejestrowanie działalności z CEIDG i ZUS – kończący działalność przedsiębiorca musi skupić się również na sporządzeniu remanentu, rozliczeniu podatków, zamknięciu kasy fiskalnej i konta firmowego. Jeżeli obawiasz się, że podczas likwidacji działalności pominiesz jakiś krok, koniecznie sprawdź, jakie są Twoje obowiązki.

29.11.2019

EXLIBRA - działalność nierejestrowana

Czym jest działalność nierejestrowa? Zalety i wady działalności nierejestrowanej

Działalność nieewidencjonowana dotyczy drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych. Nie zwalnia ona z obowiązku opłacania podatku dochodowego, nie wiąże się jednak z koniecznością uiszczania składek ZUS. Czy warto skorzystać z możliwości prowadzenia tego rodzaju działalności? Poznaj zalety i wady działalności nierejestrowanej.

27.10.2019