Jak ukryć adres zamieszkania(3) 08.02.2022

Spółka z o.o. – przekształcić z JDG czy założyć nową?

Spółka z o.o. – przekształcić z JDG czy założyć nową?

Wiele osób przygodę ze swoim własnym biznesem zaczyna od zarejestrowania tzw. JDG, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej. Gdy ich biznes się rozwija, zyski, skala, a także zobowiązania rosną – część decyduje się na zmianę formy prawnej i po prostu “przejście” na spółkę z o.o. W tym wpisie skupimy się właściwe na tym procesie, a mówiąc konkretniej, odpowiemy sobie na pytanie:

 

Co jest lepsze? Przekształcenie obecnej jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.? Czy też powołanie zupełnie nowej spółki?

 

Właśnie stoisz przed takim wyzwaniem? A może chcesz wiedzieć, co zrobić, gdy Twoja działalność rozwinie się na tyle, aby pomyśleć o zmianie jej formy prawnej na spółkę? Jeśli tak – czytaj ten wpis do końca. Poznaj zalety i wady związane z przekształceniem jednoosobowej działalności w spółkę, a także dowiedz się, czy to Ci się opłaca!

Powody zmiany formy działalności. Co sprawia, że przekształcenie JDG w spółkę jest opłacalne?

Czynników stojących za podjęciem takiej decyzji może być oczywiście kilka. Do niedawna taka forma działalności pozwalała ominąć obowiązek płacenia ZUSu. Jednak wraz z wejściem w życie tzw. Nowego Ładu, ten “benefit” nie jest już aktualny. Jednak to wcale nie oznacza, że na tym lista mocny stron spółek z o.o. się kończy.

Zalety wynikające z przekształcenia JDG w spółkę to:

  • Ograniczenie odpowiedzialności – w przypadku jednoosobowej działalności właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za swoją firmę. Jeżeli mowa o spółce – jej wspólnik odpowiada tylko do wysokości wniesionego przez siebie wkładu. Jednak nie dotyczy to zobowiązań, które zostały zaciągnięte na JDG – jeszcze przed przekształceniem.
  • Prestiż i komunikacja – nie ma co ukrywać. Nazwa firmy, która zawiera w sobie dopisek “sp. z o.o.” wiąże się również z większym poziomem zaufania, jakim darzą ją potencjalni partnerzy biznesowi. Dzięki temu przekształcenie JDG pozwala otworzyć nowe szanse sprzedażowe, marketingowe, a nawet zapewnić możliwości pozyskania dodatkowego kapitału.

Wady zmiany jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.:

  • Więcej formalności – spółka musi posiadać statut, wycenę majątku, sporządzać sprawozdania finansowe, a także dbać o wiele innych obszarów, które kompletnie nie dotyczą JDG.
  • Dodatkowe koszty – wszystkie wyżej wymienione aktywności wiążą się oczywiście z koniecznością opłacenia specjalistów (w tym rewidenta czy notariusza). Jednorazowy wydatek związany z przekształceniem może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Warto również wspomnieć, że comiesięczne opłaty na prowadzenie księgowości spółki są zdecydowanie większe niż te w przypadku jednoosobowej działalności.

Skoro główną charakterystykę oraz omówienie zalet i wad mamy już za sobą – pora przejść do właściwej treści wpisu, która pozwoli udzielić odpowiedzi na pytanie:

Spółka z o.o. – przekształcenie z JDG czy założenie nowej?

Warto wspomnieć, że proces związany z przekształceniem JDG w spółkę jest nie tylko kosztowniejszy, ale również zajmuje zdecydowanie więcej czasu. W trakcie przekształcania działalności należy zadbać o spełnienie szeregu formalności, a co za tym idzie – ponieść z tego tytułu wydatki.

W przypadku założenia całkiem nowego podmiotu spraw jest zdecydowanie mniej, a co najważniejsze – przyszły właściciel ma dokładnie takie sama prawa, jak w przypadku przekształcenia.

W związku z powyższymi informacjami – zdecydowanie lepszym wyjściem jest zamknięcie jednoosobowej działalności i założenie nowej spółki z o.o.

 

W ramach naszej działalności zapewniamy pełną i wszechstronną pomoc w założeniu firmy. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy nasze usługi sprawdzą się w Twoim przypadku – przejdź do kontaktu i daj znam znać!