Baza wiedzy

exlibra-likwidacja-spolki

Likwidacja działalności gospodarczej – formalności

Likwidacja działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami, które państwo nakłada na przedsiębiorców. Również jej likwidacja wymaga spełnienia szeregu formalności. Nie wystarczy wyrejestrowanie działalności z CEIDG i ZUS – kończący działalność przedsiębiorca musi skupić się również na sporządzeniu remanentu, rozliczeniu podatków, zamknięciu kasy fiskalnej i konta firmowego. Jeżeli obawiasz się, że podczas likwidacji działalności pominiesz jakiś krok, koniecznie sprawdź, jakie są Twoje obowiązki.

29.11.2019

EXLIBRA - działalność nierejestrowana

Czym jest działalność nierejestrowa? Zalety i wady działalności nierejestrowanej

Działalność nieewidencjonowana dotyczy drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych. Nie zwalnia ona z obowiązku opłacania podatku dochodowego, nie wiąże się jednak z koniecznością uiszczania składek ZUS. Czy warto skorzystać z możliwości prowadzenia tego rodzaju działalności? Poznaj zalety i wady działalności nierejestrowanej.

27.10.2019

EXLIBRA - działalnosc czy spółka

Firma z ZUS czy bez ZUS? Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Firma z ZUS czy bez ZUS? Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Przed rozpoczęciem działalności biznesowej wielu przyszłych przedsiębiorców zastanawia się nad wyborem jej formy. Dylemat dotyczy przede wszystkim jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Różnice pomiędzy obiema formami występują już na etapie zakładania działalności. Ważną kwestią jest również możliwość nieodprowadzania składek ZUS w przypadku spółki z o.o.

12.10.2019

EXLIBRA - Czym rozni sie umowa o prace od umow cywilnoprawnych

Czym różni się umowa o pracę od umów cywilnoprawnych?

Czym różni się umowa o pracę od umów cywilnoprawnych?

Zastanawiasz się, czym różni się umowa o pracę od umów cywilnoprawnych? Podstawowe kwestie dotyczą charakteru świadczonej pracy, konieczności jej osobistego wykonania, wynagrodzenia, a także składek ZUS. Różnic jest jednak znacznie więcej. Jakie są zalety i wady umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło? Dowiesz się dzisiaj.

11.10.2019

EXLIBRA - Czym jest regulamin pracy i co powinien zawierać?

Czym jest regulamin pracy i co powinien zawierać?

Przedsiębiorstwa funkcjonują w oparciu o obowiązujące przepisy zawarte w ustawach i rozporządzeniach, a także wedle wewnętrznych norm. Zbiorem regulacji określających prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników jest regulamin pracy. Czym jest regulamin pracy i co powinien zawierać? Dowiesz się z niniejszego artykułu.

29.08.2019