Baza wiedzy

jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą

Jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą – krok po kroku

Jednoosobowa działalność gospodarcza (w skrócie: JDG) to najpopularniejsza forma działalności, z jakiej wciąż korzystają Polacy. Nic w tym dziwnego – charakteryzuje się bowiem łatwością założenia, niewielkimi kosztami prowadzenia i prostym rozliczaniem wydatków oraz przychodów. W dzisiejszym artykule opiszemy krok po kroku, jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, jednocześnie wyjaśniając najważniejsze kwestie, o których powinieneś wiedzieć.

04.05.2021

Za co Inspektorat Transportu Drogowego (ITD) może ukarać kierowcę

Za co Inspektorat Transportu Drogowego (ITD) może ukarać kierowcę?

Praca kierowcy i funkcjonowanie przedsiębiorstwa transportowego związane jest z przestrzeganiem wielu przepisów, w szczególności podczas wykonywania spedycji międzynarodowych. Inspekcja Transportu Drogowego (w skrócie: ITD) to jeden z tych organów, o którym trzeba wiele wiedzieć w tej branży. Uprawniony jest on między innymi do przeprowadzania kontroli zarówno w przedsiębiorstwach, jak i kontroli drogowych.

04.05.2021

Upadłość przedsiębiorcy 2021

Upadłość przedsiębiorcy 2021

Do czasu nowelizacji przepisów w marcu 2020 roku, ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę nie cieszyło ani się popularnością, ani zadowoleniem wśród upadłych. O ile samo ogłoszenie upadłości rzadko może cieszyć, poprzednie regulacje przysparzały dodatkowych problemów. Bardzo często upadłość wiązała się bowiem z niecałkowitym umorzeniem zobowiązań dłużnika.

16.04.2021

Jak zostać spedytorem?

Jak zostać spedytorem?

Mimo powszechnej opinii, że spedytor to ,,ten zajmujący się tylko transportem”, jego obowiązki obejmują znacznie szerszy zakres. Mnóstwo zadań – które, owszem obejmują także transportowany towar – ale i jego organizację, cenę, czy relację z kontrahentami, skutkuje przyjęciem na siebie sporej odpowiedzialności. Jakie są obowiązki spedytora? A przede wszystkim, jak zostać spedytorem? 

15.04.2021

Kto odpowiada za przeciążony pojazd

Kto odpowiada za przeciążony pojazd?

Przeciążony pojazd to w Polsce bardzo powszechny problem. Nie ulega więc wątpliwości, że Inspekcja Transportu Drogowego (dalej: ITD) coraz częściej ujawnia tego typu praktyki. Za przeładowanie samochodu, zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, grożą kary od 500 do nawet 15 000 zł. Oczywiście im większe przekroczenie, tym z większą karą powinniśmy się liczyć.

14.04.2021