Refakturowanie – czym jest i jak działa w praktyce (1) 21.03.2022

Aktualizacja danych firmy w CEIDG i nie tylko. Dlaczego warto i jak to zrobić?

Twoje przedsiębiorstwo zmieniło swoją lokalizację? Zdecydowałeś o rozszerzeniu swojej działalności i wzbogaceniu jej o dodatkowy zakres prac? A może zmianie uległy dane pozwalające na kontakt z Tobą? Musisz wiedzieć, że każda z wyżej wymienionych aktywności jest również przesłanką do tego, aby dokonać stosownej aktualizacji danych firmowych, które znajdują się w CEIDG.

Jakie dane podlegają obowiązkowi aktualizacji, jak to zrobić oraz dlaczego warto? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu. Dlatego przeczytaj ten wpis do końca!

Dlaczego należy aktualizować dane firmowe?

Zapewnianie dostępu do prawdziwych i aktualnych danych na temat przedsiębiorstwa wynika wprost z przepisów polskiego prawa.

Niezastosowanie się do tych wymogów może nieść za sobą konsekwencje prawne. W przypadku np. braku aktualizacji PKD czy sposobu rozliczania podatku dochodowego – także skarbowe.

Jakie dane na temat firmy trzeba poddawać aktualizacji?

Do grupy informacji, które można zmodyfikować, zaliczamy: nazwę firmy, adres prowadzonej działalności oraz adres zamieszkania właściciela, modyfikacja miejsca, w którym przechowuje się dokumenty księgowe, zmiana podmiotu zajmującego się księgowością i rozliczeniami, a także zmiana numeru rachunku bankowego czy zmiana PKD (przedmiotu wykonywanej działalności).

Kiedy należy zaktualizować informacje o firmie?

Każdą modyfikację dotyczącą takich obszarów, jak: dane właściciela, nazwa firmy, adresy, dane kontaktowe itp. Należy zgłosić maksymalnie w ciągu 7 dni od daty wystąpienia tego typu zmian. W przypadku zmiany formy opodatkowania należy się kierować wymogami nakładanymi przez Urzędy Skarbowe.

Zmiany dotyczące rozpoczęcia, zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej należy zgłaszać niezwłocznie. Choć w tym przypadku przepisy nie określają dokładnych terminów.

Jak zaktualizować firmowe dane?

Aby dokonać zmian we wpisie CEIDG, należy wejść na stronę www.biznes.gov.pl lub udać się do urzędu miasta bądź gminy.

W przypadku zmian dokonywanych drogą elektroniczną wystarczy skorzystać z opcji “ZMIEŃ DANE W CEIDG”, a następnie postępować zgodnie z etapami, przez które przeprowadza nas system. W sytuacji zmiany za pośrednictwem urzędu – wystarczy udać się do odpowiedniego “okienka” lub gabinetu i złożyć w nim druk CEIDG-1.

Tego typu sprawę można również załatwić drogą pocztową – wysyłając na odpowiedni adres wypełniony i podpisany wniosek. Z naszej strony rekomendujemy jednak skorzystanie z drogi online lub osobiste udanie się do właściwej instytucji.

Warto wiedzieć: prawidłowe złożenie tego typu wniosku sprawi, że o zmianie dowiedzą się kluczowe instytucje, w tym: ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), US (Urząd Skarbowy) oraz GUS (Główny Urząd Statystyczny).

Szukasz pomocnej dłoni, która przeprowadzi Cię przez cały proces, a także pomoże w wielu innych sprawach związanych z Twoim biznesem?

Mówisz – masz! Jako firma z wieloletnim doświadczeniem oraz profesjonalną kadrą, chętnie zapewnimy Ci fachowe wsparcie na każdym etapie działalności. Przejdź do kontaktu, aby poznać szczegóły, zapytać, o co tylko zechcesz, a także rozpocząć współpracę, dzięki której Twoje przedsiębiorstwo będzie rozwijało się jeszcze szybciej i jeszcze intensywniej. Zapraszamy!