Projekt bez tytułu (33) 07.12.2022

Własna firma — perspektywy na 2023 rok

Rozwój osobisty oraz spełnianie się w pracy zawodowej to z pewnością bardzo ważny aspekt życia każdego człowieka w wieku produktywnym. W dobie kryzysu ekonomicznego zaczynasz szukać sposobu na dochodowy biznes, który zapewni Ci stabilizację finansową lub uzupełni braki w domowym budżecie? Sprawdź, czy w obecnej sytuacji 2023 rok to dobry czas na otwarcie własnej firmy. Planujesz zmianę pracy, chcesz uruchomić własny biznes? Zastanawiasz się, czy czas Ci sprzyja? Własna firma — perspektywy na 2023 rok. Sprawdź, czy warto!

Sytuacja ekonomiczna a własna firma w 2023 roku

Od czasu pandemii covid sytuacja przedsiębiorców na rynku pracy zmienia się niczym w kalejdoskopie. Bez względu na to, czy zatrudnia się pracowników, czy firma jest jednoosobową działalnością gospodarczą, mnożące się bez końca podatki, dodatkowe zobowiązania, mniejszy zbyt sprawiają, że nie jest łatwo. Taki trend jest zauważalny od niespełna 3 lat. Najpierw zamknięcie wielu sektorów gospodarki, później niekończące się ograniczenia a teraz czas na spłatę długów w postaci wszechobecnej drożyzny w sklepach oraz w branżach usługowych. Nie ma co kryć, że ten ciężki czas na rynku
przetrwali tylko ci, którzy mieli poduszkę finansową lub działają w branży, której kryzys nie jest straszny. Może Cię to zdziwi, ale są takie odłamy gospodarki, które zapewniają stabilizację finansową nawet podczas kryzysu.

Obowiązki przedsiębiorców w 2023 roku — co się zmieni?

Oprócz tego, że każdy przedsiębiorca, którego firma jest zarejestrowana w Polsce, ma obowiązek płacenia składek oraz podatku dochodowego, to jest zobowiązany do wielu innych czynności.

W 2023 roku oprócz już obowiązujących przepisów rządzący dołożyli kolejne:
● Od stycznia każdy przedsiębiorca, który jest płatnikiem składek społecznych oraz zdrowotnych jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS — profil można założyć osobiście lub przekazać upoważnienie księgowej, lub pracownikowi biura rachunkowego. Jeśli do 30 grudnia 2022 roku konto nie zostanie utworzone, to do końca stycznia 2023 zrobi to pracownik ZUS-u.

● Nadchodzący rok przywita przedsiębiorców wyższymi składkami na ZUS — już dziś wiadomo, że w porównaniu do mijającego 2022 roku wyniosą one 17,1% więcej. Wynika to ze wzrostu prognozowanego wynagrodzenia pracowników, ponieważ podstawą do wyliczenia wysokości składek jest 60% podstawy przeciętnego wynagrodzenia. W 2023 roku ma ono wynieść 6935 zł, czyli o 1013 zł więcej niż w poprzednim roku podatkowym.

● Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, w związku z podwyższeniem prognozowanego wynagrodzenia muszą liczyć się również ze wzrostem wynagrodzeń pracowniczych. Od 1 stycznia 2023 roku wynagrodzenie netto za pracę będzie wynosić 2709,48 zł, czyli 3490 brutto. Natomiast od 1 lipca najniższa krajowa płaca netto wyniesie 2783,86 zł, a 3600 brutto.

Jaką firmę warto otworzyć w 2023 roku?

Pomimo rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej z pewnością są na rynku branże i sektory, w których na brak zleceń nikt nie narzeka. Jeśli zależy Ci na pracy wykonywanej stacjonarnie, dokonaj analizy potrzeb potencjalnych klientów w swojej okolicy. Kluczem do sukcesu z pewnością będzie również praca w branży, którą dobrze znasz, a wszystkie czynności, przynajmniej na początku, wykonasz samodzielnie. W przypadku otwierania nowej działalności gospodarczej pozwoli Ci to skutecznie ograniczyć koszty na samym początku drogi na zawodowy szczyt. Drugą opcją jest praca w czeluściach Internetu. Ta opcja, zwłaszcza w dobie kryzysu może wydawać się nieco lepsza. Pozwala bowiem zminimalizować koszty prowadzenia firmy w postaci czynszu za najem lokalu lub dojazdów do firmy. Wprawdzie tutaj konkurencja będzie większa, ale możliwości również są ogromne.

Wszystko wskazuje na to, że poniższe sektory są w niewielkim stopniu narażone na skutki kryzysu:
● działalność związana z branżą medyczną,
● sektor IT,
● edukacja dziecięca,
● branże związane z rozwojem osobistym.

Podsumowanie: dokonaj analizy biznesplanu lub znajdź niszę na rynku i odmień swoje życie!

Wykorzystaj potencjał sektorów, które świetnie sobie radzą również podczas kryzysu. Zdecyduj się taką specjalizację, w której możesz pracować osobiście. Dzięki temu nawet w dobie kryzysu Twoje szanse na przetrwanie pierwszych kluczowych 12 miesięcy znacznie rosną. Ponadto zadbaj o współpracę z profesjonalnym biurem księgowym. Odpowiedni doradcy zadbają o to, by fiskus nie miał Ci nic do zarzucenia. To bardzo ważne, by nie stracić chęci, zapału oraz energii do budowania własnej marki. Jeśli w 2023 roku planujesz otworzyć własną firmę, skontaktuj się z nami. Chętnie przejdziemy z Tobą tę drogę, by pomóc Ci osiągnąć satysfakcję z pracy zawodowej!