Wirtualne biuro - zaleta czy wada? 02.11.2018

Wirtualne biuro — zaleta czy wada?

Mimo że wirtualne biura przezywają swój rozkwit, wciąż nie wiele osób wie na czym polega praca takiego miejsca. Wirtualne biuro to taka usługa, która pozwala nam zarejestrować firmę oraz korzystać z pełnej obsługi biurowej, bez konieczności fizycznej obecności naszej firmy w danym miejscu. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam zarówno zalety, jak i wady takiej usługi.

Niewątpliwą i najczęściej wspominaną zaletą są niskie koszta utrzymania biura. Decydując się na usługi wirtualnego biura, których miesięczny koszt wacha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, znacznie zredukujemy koszta, niż gdybyśmy mieli wynająć oddzielny lokal, zakupić niezbędne sprzęty biurowe itp. Warto przypomnieć, że w takim biurze pracuje „prawdziwa” osoba, która zajmuje się obsługą firm, odbieraniem telefonów itp. co oznacza, że nie będziesz musiał zatrudniać dodatkowego pracownika.

Co ważne, wirtualne biuro zapewni nam prestiżowy adres, który wpłynie na pozytywne postrzeganie naszej firmy, gdyż zazwyczaj takie biura mają swoje siedziby w centrum miasta. Jeśli mieszkasz poza miastem, a od czasu do czasu musisz spotkać się ze swoim klientem, nie musisz zapraszać go do domu lub spotykać się z nim w zatłoczonej kawiarni. W razie zaistnienia takiej potrzeby możesz liczyć na udostępnienie przestrzeni co-workingowej czy też pomoc w wynajęciu sali konferencyjnej.

Kolejnym atutem, wspomnianym wcześniej przy niskich kosztach utrzymania biura jest doświadczony pracownik. Wybierając renomowane biuro, możesz mieć pewność, że pracownik, który zajmuje się obsługą twojej firmy wie co robi. Taka osoba cechuje się profesjonalizmem, ma doświadczenie np. w przypadku kontroli skarbowej,

Wirtualne biura często oferują różnego rodzaju usługi, które dodatkowo mogą zachęcić nas do współpracy. Są to między innymi: odbiór i przesyłanie korespondencji drogą elektroniczna oraz na wskazany adres, stacjonarny numer telefonu, pomoc prawna czy pomoc księgowa.

Warto pamiętać, że decydując się na wirtualne biuro masz zawsze pełną kontrolę nad swoją firmą, nieważne gdzie w danej chwili się znajdujesz.

Czy usługa wirtualnego biura ma jednak jakieś wady? I tak i nie. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb. Przeszkody pojawiają się wtedy, gdy nasza firma rozwija się i zaczyna wymagać zatrudnieniach dodatkowych pracowników. To samo tyczy się firm, dla których bezpośredni kontakt z klientem jest kluczowy dla funkcjonowania. Jeśli jesteś jednak osobą, która pracuje zdalnie, a z fizycznego biura potrzebujesz skorzystać tylko od czasu do czasu – jest to dla Ciebie rozwiązanie idealne.

Jak widać, decyzja o podjęciu współpracy z wirtualnym biurem powinna być uwarunkowana potrzebami Twoimi i Twojego biznesu. Jeżeli wiesz, że fizyczne biuro nie jest Ci do niczego potrzebne, jednak nie masz możliwości zarejestrowania firmy w swoim prywatnym mieszkaniu, to wirtualne biuro powstało właśnie z myślą o takich osobach jak Ty.