wirtualne biuro nowe przepisy (2) 29.11.2021

Spółka z o.o. – sposób na Nowy Ład. O czym należy pamiętać?

Aby jak najmniej stracić na Polskim Ładzie, eksperci finansowi radzą zmienić formę biznesu. Na topie jest spółka z o.o., która cieszy się niezwykłą popularnością w ostatnich miesiącach. Jak założyć spółkę z o.o. w prosty sposób i o czym należy pamiętać?

Należy zacząć od tego, że teraz rejestracja spółki z o.o. może odbyć się wyłącznie elektronicznie.

Złożenie wniosku odbywa się poprzez portale: https://prs.ms.gov.pl/ lub poprzez https://ekrs.ms.gov.pl/s24/

 

 

System PRS – Portal Rejestrów Sądowych jest przeznaczony dla osób chcących zarejestrować spółkę na podstawie dokumentów notarialnych. Wspólnicy oraz Zarząd muszą posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny, profil zaufany albo podpis osobisty. Po zalogowaniu na tej stronie, należy przejść do zakładki “e-formularze KRS”.

System s24 – jest bardziej samodzielnym portalem. Założysz tu spółkę nie wychodząc z domu – bez pomocy notariusza. Niektóre dokumenty (np. Umowę spółki) wygenerujesz w systemie, inne będziesz musiał dołączyć jako dokumenty zewnętrzne. Wspólnicy oraz Zarząd również muszą posiadać elektroniczne narzędzia autoryzacyjnę (epuap lub podpis kwalifikowany)

Ile kosztuje założenie spółki z o.o.? Przy rejestracji w PRS opłata sądowa wynosi 500 zł, oraz 100 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Do tych kosztów należy doliczyć jeszcze usługę notariusza za sporządzenie umowy spółki.

Podczas rejestracji poprzez system S24 opłaty są niższe i wynoszą odpowiednio 250 zł i 100 zł.

 

 

Etapy rejestracji spółki – krok po kroku

1. Umowa spółki – sporządzona przez notariusza, nie trzeba ją załączać w systemie PRS, wystarczy podać numer aktu notarialnego w CREWAN, który znajduje się na zawiadomieniu o rejestracji otrzymanym od notariusza. Inną opcją jest wykorzystania wzorca na portalu S24 (https://ekrs.ms.gov.pl/s24/). W takim przypadku wniosek o wpis do KRS należy złożyć w systemie S24.

2. PCC-3 – należy zapłacić podatek od umowy spółki, wynosi on 0,5% (w terminie 14 dni od dnia umowy spółki) – nie dotyczy to umów zawieranych przez notariusza (sporządzając akt od razu pobiera on podatek PCC-3).

3. Spółka musi posiadać siedzibę, należy posiadać umowę najmu/dzierżawy albo umowę podpisaną z wybranym Wirtualnym Biurem.

4. Kolejnym krokiem jest założenie rachunku bankowego spółki.

5. Następnie należy złożyć deklarację NIP-8 do Urzędu Skarbowego w terminie 21 dni od dnia wpisu spółki do KRS. Jeśli spółka będzie zobowiązana do opłacania składek ZUS, wtedy formularz NIP-8 należy złożyć w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

6. ZUS sporządzi w imieniu spółki takie dokumenty, jak:
– zgłoszenie spółki na formularzu ZUS ZPA,
– informację o rachunkach bankowych spółki na formularzu ZUS ZBA,
– informację o adresach prowadzenia działalności gospodarczej na formularzu ZUS ZAA.

7. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych do CRBR (Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych) w terminie 7 dni od dnia uzyskania wpisu w KRS.

8. Jeśli spółka zamierza być podatnikiem VAT, koniecznie musi złożyć VAT-R – termin przed dokonaniem pierwszej opodatkowanej czynności.

9. ZUS – jeśli spółka jest jednoosobowa lub będzie zatrudniała pracowników – musi dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń na odpowiednich formularzach.

10. Pamiętaj, że Twoja spółka NIP i REGON otrzymuje automatycznie wraz z postanowieniem sądu o wpisie.

 

 

Obecnie spółka z o.o. jest szansą dla wielu przedsiębiorców. Prawnicy mówią, że główną korzyścią spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to że przedsiębiorca taki może spać spokojniej.