Przesyłki paletowe w transporcie międzynarodowym 21.06.2021

Przesyłki paletowe w transporcie międzynarodowym

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek transport bez palet. Zwłaszcza w transporcie międzynarodowym, przesyłki paletowe to bardzo powszechne rozwiązanie. Z całą pewnością zapewniają możliwość bezpiecznego i łatwego transportu różnego rodzaju towarów. Są więc idealnym rozwiązaniem podczas przewożenia wielkogabarytowych przedmiotów lub sporej ilości towarów – zwłaszcza na długich dystansach. Powszechnie obowiązujące standardy wymiarów palet sprawiają, że powierzchnie magazynów są przystosowane do ich przechowywania. W konsekwencji firmy transportowe korzystają z nich najczęściej w swojej codziennej pracy.

Mimo że wydawać by się mogło, że wiedza o paletach jest zbyteczna – w dzisiejszym artykule zajmiemy się wyjaśnieniem kilku istotnych kwestii. Tematem powinny zainteresować się nie tylko osoby prowadzące swój biznes. Obecnie przesyłki z wykorzystaniem palet to także rozwiązanie, z którego korzystają osoby prywatne.

Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Przesyłki paletowe w transporcie międzynarodowym

Przesyłka paletowa to po prostu taka, w której towar umieszcza się na paletach – najczęściej tych euro. Pełniąc funkcję platformy lub podłoża, pomaga ona w wygodnym transporcie znacznej ilości towarów. Począwszy od tych drobnych, po paczki o dużych gabarytach, a nawet takie o niestandardowych wymiarach. Przewozić na nich możemy wszystko to, co pozwoli na bezpieczne usytuowanie na drewnianej konstrukcji.  Palety najczęściej wykonane są z drewna, a ich budowa pozwala na łatwe i bezpieczne przewiezienie znajdującego się na nich ładunku. W konsekwencji można je w prosty i łatwy sposób podnosić, np. przy użyciu wózków widłowych.

Wcześniej wspomniane europalety to jeden z najpopularniejszych rodzajów palet stosowanych w niemal wszystkich zadaniach transportowych. Charakteryzują się one nie tylko specyficznymi wymiarami, ale także rozmaitymi wymogami, którym muszą odpowiadać. Różnią się one od siebie dość znacznie swoimi rozmiarami oraz maksymalnym obciążeniem, z jakim mogą być wykorzystywane. W celu uniknięcia jakichkolwiek problemów natury logistycznej, wymiary palet zostały ustandaryzowane. Pomaga to w dostosowaniu do nich powierzchni magazynowych i odpowiednim ich zagospodarowaniu. W rezultacie w transporcie najczęściej używanymi paletami są te o wymiarach:

  • 80 x 120 cm (EUR 1),
  • 120 x 100 cm (EUR 2),
  • 100 x 120 cm (EUR 3),
  • 80 x 60 cm (EUR 6 – tzw. półpaleta).

Poza odpowiednim wyborem rozmiaru palety, nie należy zapomnieć także o kwestiach mających wpływ przede wszystkim na bezpieczny transport. Przygotowując palety do wysyłki, należy mieć na szczególnym względzie ogólny stan palety. Chodzi głównie o to, czy jest ona w odpowiednim stanie technicznym, pozwalającym na udźwignięcie towaru, który będzie się na niej znajdował. Poza tym, towar na palecie musi być odpowiednio umieszczony. Przy tych czynnościach unika się przede wszystkim pustych przestrzeni. Towar nie może się na niej przemieszczać oraz powinien być stabilny. Oczywiście to tylko podstawowe zasady logistyczne, którymi powinno się kierować przy przygotowaniu palety do wysyłki.

Co można przewozić na palecie?

Zazwyczaj przesyłka paletowa służy do transportu dużych i ciężkich elementów. Jedna paleta w tzw. standardzie euro może być obciążona towarem nawet o wadze 1000 kilogramów!  Na paletach transportuje się najczęściej różnego rodzaju materiały w ilościach hurtowych, materiały budowlane czy części samochodowe. Sprawdzają się idealnie także przy towarach codziennego użytku, jak: sprzęty RTV, AGD, meble czy żywność.

Co do zasady z przesyłek paletowych korzysta się w momencie, gdy masa przesyłki wynosi powyżej 31 kg. Oznacza to, że w praktyce palety międzynarodowe dotyczą przede wszystkim właśnie wcześniej wspomnianych mebli, sprzętu RTV i AGD, części samochodowych, materiałów budowlanych, maszyn czy sprzętu ogrodniczego.

Czy warto korzystać z przesyłek paletowych?

Towary, które przewożone są bez palet, często należy jeszcze dodatkowo zabezpieczyć specjalistycznymi pasami albo prętami. Nie ukrywajmy, że takie czynności zajmują dodatkowy czas pracownikom firmy logistycznej, np. w którym przesyłka mogłaby już zmierzać do celu. Dzięki wykorzystaniu w transporcie palet, ich rozładunek trwa maksymalnie krótko, a przede wszystkim jest bezpieczny. Przesyłki paletowe sprawdzają się więc doskonale podczas przewożenia różnego rodzaju towarów hurtowych, jak i tych prywatnych – mebli, sprzętów AGD, różnego typu materiałów budowlanych, jak i nawet ogromnej liczby książek. Niezaprzeczalnym plusem transportu paletowego jest więc także nadawanie przesyłek o nieregularnych kształtach czy niestandardowym rozmiarze.

Przesyłki paletowe w transporcie międzynarodowym – podsumowanie

Ze względu na szerokie możliwości wykorzystania, palety to niezaprzeczalnie najczęściej stosowane rozwiązanie w transporcie międzynarodowym. Przesyłki paletowe pozwalają na szybkie i sprawne rozładowanie ciężarówki. W rezultacie czyni to łatwiejszym również organizowanie samego pakowania załadunku, np. na naczepę samochodu ciężarowego.

Dzięki nowym rozwiązaniom, transport przesyłek na paletach nie jest dziś zarezerwowany wyłącznie dla dużych transportów zaopatrzeniowych i logistycznych. Z możliwości zapakowania większych ładunków na palety możemy skorzystać także przy przeprowadzkach lub większych transportach prywatnych.