EXLIBRA-asystentka 16.08.2020

Prowadzenie firmy z zagranicy – czy to możliwe?

W dzisiejszych czasach, prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze wymaga osobistego kontaktu z klientami. W branżach, które działają za pośrednictwem internetu, większość spraw można załatwić online oraz telefonicznie. Praca zdalna otwiera przed nami wiele nowych możliwości, a jedną z najciekawszych jest prowadzenie firmy z innego kraju. Czy jest to w ogóle możliwe? Co zrobić, by firma przetrwała próbę czasu?

Trudności w prowadzeniu firmy z zagranicy

Chociaż prowadzenie firmy z innego kraju może pozornie wydawać się proste, to każdy odpowiedzialny przedsiębiorca powinien wiedzieć, że są sytuacje, w których obecność na miejscu jest niezbędna. Odbiór pilnej korespondencji firmowej, nagłe wezwanie do urzędu, ważne spotkanie biznesowe… to tylko przykłady sytuacji, w których praca z zagranicy może utrudniać Ci zarządzanie firmą. Rozwiązaniem tego problemu może być zatrudnienie pracownika, który będzie pomagał Ci na miejscu w sprawach bieżących. Jednakże taki krok wiąże się niestety z wysokimi kosztami, a możliwość kontroli osoby zatrudnionej z odległości w praktyce może okazać się bardzo trudna. Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie, które jest pewne i stosunkowo tanie  –  wirtualna asystentka.

Wirtualna asystentka – kompleksowa pomoc dla biznesu

Wirtualna asystentka to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy potrzebują doraźnej pomocy w bieżących sprawach. Dzięki temu, że usługa obejmuje szeroki zakres pomocy, świetnie sprawdzi się jako wsparcie dla Twojej firmy w czasie, gdy Ty będziesz przebywać za granicą. Dzięki rozliczeniu godzinowym zapłacisz tylko za czas, który wirtualna asystentka Ci poświęci. Nie będziesz musiał martwić się formalnościami związanymi z zatrudnieniem pracownika czy organizacją dla niego sprzętu oraz miejsca pracy. Dzięki wirtualnej asystentce będziesz mógł oddelegować część prac, które normalnie wykonujesz samodzielnie. Asystentka pomoże Ci w kwestiach prawnych, wystawi faktury, odbierze pocztę, załatwi sprawy urzędowe, a także będzie reprezentować Cię podczas spotkań biznesowych.

Zakres działań – wirtualna asystentka w akcji

Sprawy, w których pomoże Ci wirtualna asystentka możemy podzielić na dwie główne kategorie:

  • CZYNNOŚC BIUROWE – Wirtualna asystentka zapewni Ci kompleksowe wsparcie w bieżącej obsłudze firmy. Odbierze adresowaną do Ciebie korespondencję oraz odpowie na wybrane przez Ciebie listy. Zredaguje niezbędne pisma i dokumenty, a także wyszuka niezbędne informacje, przygotuje prezentacje oraz profesjonalną analizę danych. Dodatkowo asystentka zajmie się finansami firmy – przypilnuje terminów płatności, obsłuży konto firmowe, wystawi niezbędne faktury. Może również przetłumaczyć niezbędne dokumenty na popularne języki obce.
  • REPREZENTACJA – Do zadań wirtualnej asystentki będzie również należeć reprezentowanie Cię przed urzędami. Jeśli musisz niezwłocznie stawić się w US lub ZUS, asystentka pojedzie tam w Twoim imieniu. Dodatkowo będzie również uczestniczyć w spotkaniach biznesowych z klientami. Dzięki temu, bez względu na miejsce, w jakim przebywasz, będziesz mieć szansę na rozwój biznesu w Polsce i zdobycie nowych kontrahentów.

Jeśli prowadzisz większą firmę i potrzebujesz nowych pracowników, wirtualna asystentka może także przeprowadzić w Twoim imieniu rekrutację. Zajmie się całym procesem od samego początku. Jej działania obejmą przygotowanie i publikację ofert pracy, organizację i przeprowadzenie rozmów rekrutacyjnych, a nawet sporządzenie umów dla nowych pracowników.