53609153_2158640230850824_7877943668475166720_n 30.10.2020

Prowadzenie firmy w czasie pandemii

Pandemia to trudny czas, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Ograniczenia i restrykcje sprawiają, że konieczne staje się wypracowanie nowych rozwiązań w prowadzeniu firmy. Które z nich warto wprowadzić?

Cyfryzacja biznesu

Wiele mówi się w ostatnim czasie o tzw. cyfryzacji biznesu. Chodzi tutaj nie tylko o przenoszenie sprzedaży do internetu i komunikację online, ale także o nowy trend, który z pewnością pozostanie z nami także po ustaniu pandemii. Przedsiębiorcy dużo chętniej niż dotychczas będą organizować spotkania firmowe online, ale utrzyma się także moda na sięganie po nowoczesne, zdalne usługi dla firm, choćby takie jak wirtualna asystentka. Wielu właścicieli firm przekonało się, że tradycyjna sekretarka, która do tej pory obecna była niemalże w każdym biurze, z powodzeniem może zostać zastąpiona przez zdalną prawą rękę. Oprócz braku konieczności zapewniania jej stanowiska pracy, możemy liczyć również na oszczędności wynikające z modelu rozliczania projektowego. Odpadają zatem koszty ponoszone na płatne urlopy czy ubezpieczenia, a także stała, comiesięczna kwota wynagrodzenia. Co więcej, wielokrotnie okazuje się, że wirtualna asystentka posiada więcej kompetencji, niż dotychczasowa sekretarka. Mowa tutaj m.in. o umiejętności prowadzenia kanałów w mediach społecznościowych czy też o obsłudze klientów w wielu językach.

Zdalna obsługa firm

Zachowanie ciągłości procesów biznesowych podczas reżimu sanitarnego może skłaniać także do skorzystania ze zdalnej obsługi księgowej czy też zdalnego doradztwa prawnego. Gdy okaże się, że nasz dotychczasowy pracownik, wykonujący obowiązki związane z tymi obszarami, został zakażony lub musi przebywać na kwarantannie, nie musisz martwić się o pilne wyszukanie zastępstwa i dopełnianie wielu formalności. Zdalna obsługa pozwoli także zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, gdyż mniej osób będzie przebywać w biurze.

Pandemia niewątpliwie pokazuje jak duży potencjał tkwi w zdalnej obsłudze firm. Choć nie wszystkie obszary biznesu da się prowadzić na odległość, warto korzystać z dostępnych możliwości, np. oferowanych przez Exlibra.