exlibra - Leasing samochodu osobowego – wszystko, co musisz wiedzieć 24.03.2021

Leasing samochodu osobowego – wszystko, co musisz wiedzieć

Przedsiębiorcy planujący pozyskać samochód osobowy dla własnej firmy często zastanawiają się, czy wybrać leasing, czy może wynająć auto długoterminowo. Leasing samochodu osobowego to stale zyskujący na popularności sposób finansowania takiego zakupu. Co najważniejsze, może ubiegać się o niego każdy przedsiębiorca. Nie ma bowiem żadnych ograniczeń co do typu prowadzonej działalności, czy branży, w której się działa.

W dzisiejszym artykule wskażemy najważniejsze kwestie związane z leasingiem samochodu osobowego. Dowiesz się z niego przede wszystkim tego, jak podejść do sprawy, gdy stoisz przed decyzją o pierwszym leasingu auta na firmę. Na czym polega i od czego zacząć? Czy można skorzystać z leasingu auta, nawet nie posiadając prawa jazdy?

O tym wszystkim poniżej. Zapraszamy do lektury!

Leasing samochodu osobowego

Na początek słowem wyjaśnienia: na czym właściwie polega leasing samochodu osobowego?

W skrócie, jest to forma finansowania, w której leasingodawca kupuje wybrany przez leasingobiorcę (korzystającego) pojazd i oddaje go odpłatnie w użytkowanie. Na koniec umowy można, ale nie trzeba, stać się właścicielem samochodu, wpłacając określoną kwotę. Istnieją różne formy leasingu. Najpopularniejsze odmiany to leasing operacyjny i finansowy. Pierwsza z nich daje korzyści podatkowe, a druga pozwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Leasing operacyjny polega w uproszczeniu na wynajęciu auta od leasingodawcy, na określonych warunkach i w określonym czasie. Leasingobiorca zobowiązany jest do uiszczenia opłaty wstępnej, a następnie comiesięcznych opłat, co w pewnym sensie jest podobne do spłaty ratalnej. Jednakże w trakcie trwania umowy leasingowej – leasingobiorca nie jest właścicielem samochodu. Co ważne, w leasingu operacyjnym nie możesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych- robi to za Ciebie leasingodawca.

Inaczej jest w przypadku leasingu finansowego. Wówczas samochód zalicza się do majątku przedsiębiorcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Czy ma to znaczenie dla Ciebie, jako przedsiębiorcy? Owszem. Biorąc samochód osobowy w leasing finansowy, możesz zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe oraz masz prawo do wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych i amortyzowania go w czasie. Jednak właścicielem samochodu w dalszym ciągu pozostaje firma leasingowa. Co do zasady, większość umów leasingowych przewiduje, że przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu z dniem opłacenia ostatniej raty leasingowej.

Zmiany 2019

W związku z nowelizacją przepisów, od 2019 roku obowiązują nowe zasady rozliczania samochodów osobowych, wykorzystywanych w działalności. W konsekwencji, auta osobowe zostały objęte limitem kosztów nabycia lub leasingu w wysokości 150 tys. zł (225 tys. w przypadku samochodów elektrycznych).

Zgodnie z przepisami, opłaty wynikające z umowy leasingu nie są uznawane za koszty podatkowe, w wysokości przekraczającej 150 000 zł wartości samochodu osobowego, będącego przedmiotem umowy. W przypadku samochodów elektrycznych limit ten wynosi 225 000 zł.

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli ktoś decyduje się na leasing samochodu osobowego, kosztującego poniżej 150 tys. zł (lub poniżej 225 tys. zł w przypadku elektrycznego), wówczas do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć 100% wydatków poniesionych na czynsz inicjalny (opłatę wstępną) oraz raty leasingowe. Nie ma tu żadnych dodatkowych ograniczeń. Inaczej sprawa będzie wyglądać, gdy wartość auta przekroczy wskazaną kwotę 150/225 tys. zł.

W przypadku przekroczenia limitu wskazanego w ustawie, przewiduje się zasadę proporcjonalności, którą stosuje się do każdej kolejnej płatności związanej z umową leasingu.

Przykładowo, jeśli ktoś weźmie w leasing auto dwukrotnie droższe niż „zezwala” limit 150 tys. zł (lub 225 tys. zł dla auta elektrycznego), to w koszty zaliczy tylko połowę kwoty wydanej na pierwszą wpłatę i połowę każdej kolejnej raty. A jeśli ktoś wyleasinguje auto dziesięć razy droższe, to w koszty zaliczy tylko jedną dziesiątą każdej opłaty leasingowej.

Leasing samochodu osobowego – od czego zacząć?

Przy leasingu łatwo zbywalnych środków, jakim są samochody, najczęściej stosuje się procedury uproszczone. Do rozpatrzenia wypełnionego wniosku wystarcza wówczas jedynie dowód osobisty.

Przy procedurze standardowej trzeba dostarczyć dodatkowo dokumenty finansowe firmy takie jak PIT, CIT czy KPiR. Trzeba też zaświadczyć, że nie zalega się z opłatami w urzędach. Czasami firmy leasingowe żądają dokumentów rejestracyjnych firmy, aby upewnić się o jej kondycji i braku zadłużenia. Na decyzję nie trzeba czekać długo. Później następuje podpisanie umowy i przekazanie pojazdu.

Czy można skorzystać z leasingu auta, nawet nie posiadając prawa jazdy?

Co do zasady tak. Jednak wszystkie aspekty korzystania z auta trzeba będzie uzgodnić z leasingodawcą. Przede wszystkim, odnoszące się do tego, kto będzie użytkownikiem pojazdu. Konieczne jest bowiem udowodnienie zasadności wzięcia auta w leasing skoro właściciel firmy nie posiada prawa jazdy. Niestety nie ma mowy o sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników. Wówczas wzięcie pojazdu w leasing jest niemożliwe.

Leasing samochodu osobowego – podsumowanie

Podsumowując, leasing na pewno jest bardziej opłacalny niż wynajem długoterminowy, dlatego stale zyskuje na popularności. Nie trzeba się martwić o stan auta w dniu oddania do wypożyczalni, ani przestrzegać ściśle zasad użytkowania auta, zastrzeżonych w umowie. Odchodzi też problem z limitem kilometrów. Co więcej, pojazd można nabyć po jakimś czasie za niewielką sumę, co jest bardzo opłacalne. Mimo, że raty leasingowe są większe od wynajmu, w skali roku i dłuższej perspektywie użytkowania auta, wynik dodatni będzie po stronie leasingu. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że leasing staje się ciekawą opcją zakupu samochodu tylko, gdy auto faktycznie jest Ci niezbędne do działalności gospodarczej, tzn. wtedy, gdy samochód pozwala Ci zarabiać na firmę.