exlibra-sprawycelne 28.01.2020

Import i sprawy celne – usługi firmy doradczej

Czy warto korzystać z doradztwa firmy w zakresie importu i spraw celnych?

Sprowadzanie do Polski towarów produkowanych w innych krajach wiąże się z dodatkowymi formalnościami, które musi spełnić przedsiębiorca. Import wiąże się nie tylko ze skomplikowaną odprawą celną, ale również ze szczegółową kontrolą towarów. Nieprzestrzeganie zasad odprawy oraz nieodpowiednie przygotowanie produktów może skutkować nałożeniem kary na importera, a nawet odesłaniem przesyłki do nadawcy.

Import a sprawy celne

Jeśli chcesz importować produkty z innych krajów nie wystarczy, że opłacisz cło i należne podatki. Musisz również przestrzegać przepisów celnych obowiązujących w Polsce oraz Unii Europejskiej. Co więcej, Twoje produkty muszą być bezpieczne dla konsumentów. Aby nie popełnić żadnego błędu, musisz orientować się w embargach, zakazach przewozu oraz innych normach związanych z ochroną życia, zdrowia, zwierząt i przyrody. Mimo iż prawo dopuszcza korzystanie z uproszczeń w odprawie celnej, to ich uzyskanie nie jest proste i wiąże się z uczestnictwem w audycie. Ponadto, importowany towar musisz zgłosić do procedury dopuszczenia do obrotu, która zmieni jego status z towaru zagranicznego na unijny. Kolejnym obowiązkiem jest wyliczenie i zapłata cła. Jego wysokość musisz zadeklarować samodzielnie biorąc pod uwagę wartość i stawkę celną oraz kursy walut. Import wiąże się również z zapłatą podatku VAT.

Doradztwo firmy w zakresie importu

Jeśli przeraża Cię ogrom formalności związanych z importem, rozważ rozpoczęcie współpracy z osobami, które mają w tym doświadczenie. Decydując się na pomoc firmy, ograniczasz swoją odpowiedzialność. Firma doradcza pomoże Ci na każdym etapie importu i będzie występować w charakterze Twojego przedstawiciela. Co więcej, dzięki dużemu doświadczeniu, jej pracownicy będą w stanie odpowiedzieć na każde pytanie i rozwiać wątpliwości. Na Twoje życzenie, firma rówież zbierze i przeanalizuje oferty zagranicznych dostawców i producentów, a także będzie reprezentować Twoje interesy podczas negocjacji i spotkań z potencjalnymi kontrahentami. Firma doradcza może również pomóc Ci przy ustalaniu szczegółów zamówienia i zadba o to, by produkty posiadały odpowiednie certyfikaty. To właśnie na niej będzie spoczywać obowiązek dokonania wszystkich niezbędnych zgłoszeń związanych z odprawą celną. Firma doradzi także w kwestii najlepszego rodzaju transportu i zapewni wsparcie w przypadku roszczeń z tytułu rękojmi lub gwarancji.

Korzyści ze współpracy z firmą doradczą

Import produktów spoza Unii Europejskiej oraz związane z nim sprawy celne wymagają doświadczenia i szczegółowej wiedzy o przepisach panujących w naszym kraju oraz na terenie całej wspólnoty. Nie dość, że jest ich niezwykle dużo, to wciąż się zmieniają. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze ściąganiem produktów do naszego kraju, warto byś skorzystał z porad i usług wyspecjalizowanej firmy. Jej pracownicy nie tylko pomogą Ci w zaplanowaniu każdego etapu importu, ale także dopełnią wszelkich formalności i zareagują, gdy coś pójdzie nie tak. Przy współpracy z firmą nie musisz obawiać się niedopełnienia formalności oraz kar. Zamiast skupiać się na dokumentach i kwestiach prawnych, będziesz miał więcej czasu dla swoich klientów. Firma doradcza ma doświadczenie, korzysta z wyspecjalizowanych narzędzi oraz ma szerokie kontakty w branży, dzięki czemu działa szybko i efektywnie.