Projekt bez tytułu (27) 05.07.2022

Działalność sezonowa, jej definicja, składki ZUS oraz podatki. Poradnik dla przedsiębiorcy z firmą sezonową.

Nie zawsze prowadzenie działalności gospodarczej z punktu widzenia ekonomicznego jest opłacalne przez cały rok. W sytuacji, gdy firma przynosi zysk tylko przez kilka miesięcy w roku, warto zdecydować się na działalność sezonową. Czy wiesz, czym jest firma sezonowa, i w jakich branżach opłaca się ją wykorzystać? Zapoznaj się z tajnikami prowadzenia sezonowej działalności gospodarczej, czytając nasz poradnik.

Poznaj zasady działania działalności sezonowej. Definicja, składki ZUS oraz podatki, czyli wszystko, co dotyczy przedsiębiorców z firmą sezonową w jednym miejscu.

Działalność sezonowa — definicja i zasada działania zgodnie z obowiązującym prawem

Działalność sezonowa umożliwia prowadzenie firmy tylko przez określoną i najbardziej opłacalną część w roku. Aby skorzystać z takiej możliwości, wystarczy otworzyć firmę zgodnie z obowiązującym prawem i Konstytucją Biznesu. Wiąże się to ze złożeniem wniosku CEIDG-1 oraz odprowadzaniem składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli przychód przekroczy dozwolony próg dla danej formy rozliczenia, przedsiębiorca powinien także dokonać opłaty podatku do Urzędu Skarbowego.

Po tym, jak sezon na wybrane usługi dobiega końca, przedsiębiorca może zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą. We wniosku warto określić datę ponownego wznowienia prowadzenia firmy, przez co można zminimalizować ilość formalności. Po zawieszeniu działalności, właściciel działalności sezonowej nie musi opłacać ubezpieczenia ani też rozliczać się z fiskusem.

Drugą formą prowadzenia sezonowej działalności jest działalność nierejestrowana, określana także mianem działalności na próbę. W tym przypadku przedsiębiorca nie musi rejestrować działalności. Jest jednak zobligowany do prowadzenia rejestru zysków ze świadczonych usług lub sprzedaży. Jeśli zarobki miesięczne przekroczą połowę kwotę minimalnego wynagrodzenia dla danego roku podatkowego, należy formalnie dokonać rejestracji firmy.

Warto wiedzieć, że działalność nierejestrowana dotyczy tylko i wyłącznie zupełnie nowych przedsiębiorców, którzy przez ostatnie 5 lat nie prowadzili żadnej działalności gospodarczej. W takim przypadku może być to dobry sposób, by pozyskać dodatkowe środki w budżecie domowym bez dodatkowych kosztów.

Sezonowa działalność gospodarcza — sprawdź, kto może ją prowadzić i których branż dotyczy

Jeśli chcesz otworzyć sezonową budkę z lodami przy plaży lub sprzedawać jedzenie typu fast food w czasie letnich festynów możesz skorzystać z zalet prowadzenia sezonowej działalności gospodarczej. Podobnie wygląda kwestia malowania portretów na miejskiej starówce lub zaplatanie modnych w ostatnim czasie warkoczy w miejscowościach turystycznych w czasie lata. Do firm sezonowych można także zaliczyć usługi w branży weselnej, która prawdziwe oblężenie przeżywa od czerwca do października, a w okresie jesienno-zimowych w zasadzie przestaje istnieć. W Polsce wiele firm prowadzi sezonową działalność gospodarczą. Jeszcze kilka lat temu, można było na tej liście umieścić także firmy budowlane, które zajmowały się wyłącznie budową budynków mieszkalnych i usługowych. Jednak ze względu na zmiany klimatyczne, obecnie budowlanka pracuje w zasadzie przez cały rok.

Działalność sezonowa — kiedy opłaca się prowadzenie firmy sezonowej

Na opłacalność prowadzonej działalności gospodarczej ma wpływ wiele czynników. Po otwarciu nowego biznesu trzeba zawalczyć o swoich klientów, by znaleźć stałych odbiorców usług, lub przebić konkurencję dobrą opinią i profesjonalizmem. Jednak są przypadki, w których te czynniki nie mają większego znaczenia. Decydując się na sprzedaż produktów lokalnych na deptaku nad morzem lub stoisko handlowe na festynach, odbiorcy w zasadzie zawsze się znajdą. O tym, czy klienci dokonają zakupu, decyduje wówczas jakość produktów, różnorodność asortymentu oraz ich ceny. Jeśli miesięczny zysk z prowadzonej sezonowej działalność gospodarczej pokryje wszystkie koszty i zapewni Ci satysfakcjonująca wypłatę, to z pewnością warto ją prowadzić. Niektórzy decydują się w ten sposób dorobić do etatu, inni z działalności sezonowej są w stanie utrzymać się cały rok. Zarobki zależą w dużej mierze od pomysłu oraz tego, jak rozwiniesz swoją firmę sezonową.

Podsumowanie: kiedy warto skorzystać z działalności sezonowej

Działalność sezonowa to opcja dla tych, którzy chcą wykorzystać okresowy potencjał pięknego miejsca, sprzedawać sezonowe owoce lub są ograniczeni warunkami pogodowymi. Dopełnienie niezbędnych formalności uchroni sezonowego przedsiębiorcę przed ewentualnymi karami w czasie kontroli oraz upoważni do wypłaty wyższych świadczeń emerytalnych w przyszłości.

Jeśli chcesz skorzystać z zalet prowadzenia działalności sezonowej lub działalności nierejestrowanej skorzystaj z naszej wiedzy. Exlibra to firma, która pomogła już wielu przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła i wypłynąć na głębsze wody prawdziwego biznesu! Poznaj nasze możliwości i zaufaj ogromnemu doświadczeniu.