time-488112_1920 07.02.2019

Delegowanie zadań a oszczędność czasu

Twoja lista „rzeczy do zrobienia” nieustannie się powiększa o nowe zadania, terminy gonią, a Ty kolejny dzień z rzędu pracujesz po godzinach? Kiedy projekt wymaga od Ciebie więcej czasu i zaangażowania, niż możesz na niego poświęcić — czas pomyśleć o delegacji Twoich zadań. Może się wydawać, że łatwiej jest zrobić wszystko samemu, niż musieć wprowadzać w szczegóły projektu inną osobę, jednak w tym artykule chcielibyśmy pokazać Ci, że w praktyce wychodzi zupełnie inaczej.

Czym właściwie jest delegowanie zadań?

Polega ono na zaufaniu drugiej osobie, powierzeniu jej wykonania pewnych rzeczy, za które będzie ponosić odpowiedzialność oraz udzieleniu mu swobody w kwestii decydowania o środkach osiągnięcia wyznaczonego celu.

Jakie są zalety delegowania zadań?

Po pierwsze, główną zaletą delegowania zadań jest to, że pozwala ona w maksymalnie efektywny sposób wykorzystać Twój czas i pozwoli Ci skupić się na tym, co ważne – na rozwoju Twojej firmy. Po drugie, zdobycie umiejętności delegowania może przynieść długoterminowe korzyści nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twoich pracowników. Jednak jak wszystko inne w prawdziwym życiu, wymaga to od nas nauki, wysiłku i chęci osiągnięcia pożądanego celu. Dzięki delegowaniu dajesz im do zrozumienia, że ufasz im na tyle, aby dać im bardziej odpowiedzialne zadania. Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć, jest przyśpieszenie podejmowania decyzji. Podwładny, któremu delegujesz zadanie, jest za nie w pełni odpowiedzialny i musi samodzielnie podejmować decyzje z nim związane, dzięki czemu proces wykonywania zadania nigdy nie stoi w miejscu.

Wskazówki

Prawda jest taka, że dobrego delegowania zadań trzeba się nauczyć, a korzyści przyjdą z czasem. Po pierwsze, określić swoje oczekiwania i dopasować je do umiejętności Twoich podwładnych. Po drugie bądź cierpliwy i wyrozumiały. Zawsze podawaj pełne instrukcje do wykonania zadania, postaw na konkrety i przejrzystość komunikatu. Choć za pierwszym razem delegowanie będzie trudne i być może nie przyniesie takich efektów, jakie sobie postanowiłeś, uwierz, że następnym razem powierzone zadanie zostanie wykonane jeszcze lepiej. Uwierz też w swoich pracowników, pozwól im na wykorzystanie swojej kreatywności, bo przecież to, że robią cos inaczej niż Ty, nie musi oznaczać, że robią to gorzej. Dopatruj postępów wykonywanych prac, jednak nigdy nie stój komuś nad głową. Nie zapominaj o najważniejszym — okazaniu wdzięczności za czyjąś pomoc.

Podsumowując, delegowanie zadań jest czymś więcej niż oszczędnością czasu. Musisz zrozumieć, że to nie jest forma zrzucenia na kogoś obowiązków, których ty nie lubisz wykonywać, ale na pozwolenie swoim pracownikom na rozwój i wykazanie się w różnych dziedzinach.