Czy warto korzystać z usług wirtualnej asystentki? 28.11.2018

Czy warto korzystać z usług wirtualnej asystentki?

Jeśli cierpisz na nadmiar obowiązków, które skutecznie przysłaniają Ci to, co najważniejsze w prowadzeniu Twojej firmy, a dodatkowo wysokie składki powstrzymują Cię przed zatrudnieniem pracownika – pomyśl o wirtualnej asystentce! Postaramy się w tym artykule przybliżyć Ci prace wirtualnej asystentki oraz korzyści, jakie wynikają z korzystania z jej usług.

Kim jest wirtualna sekretarka i na czym polega jej praca?

Wirtualna sekretarka to samozatrudniona osoba, która oferuje zdalne wykonywanie usług związanych z obsługą Twojego biznesu. Korzystanie z usług wirtualnej asystentki nie wymaga od nas zatrudnienia jej na zasadach klasycznej umowy, dlatego też nie wiążą nas z tego tytułu żadne dodatkowe składki związane z zatrudnieniem pracownika. Dodatkowo zaoszczędzamy pieniądze, które trzeba by było wydać na sprzęt biurowy, wynajem lokalu itp. Warto też zwrócić uwagę na to, że w przypadku skorzystania z takich usług, płacimy tylko za wykonanie powierzonych przez nas zadań.

Obowiązki wirtualnej asystentki przypominają te, które wykonuje sekretarka, wykonuje ona realne zadania za Ciebie i dla Ciebie z tym wyjątkiem, że pracuje zdalnie. Osoba świadczącą takie usługi zazwyczaj ma doświadczenie, które zdobyła pracując w prawdziwym świecie biznesu.

Jakie zadania można powierzyć wirtualnej asystentce?

W teorii zdalna asystentka może wykonać dla Ciebie każde zadanie, w praktyce jednak często mamy do czynienia ze specjalnie stworzonymi ofertami usług, które z reguły podzielone są na pakiety cenowe.

Istnieją jednak kluczowe kategorie zadań, na których w szczególności koncentruje się wirtualna asystentka.

  1. Research — zdalna asystentka wyszuka za Ciebie wiele potrzebnych informacji, stworzy bazę potencjalnych inwestorów i klientów, przeanalizuje rynek i jego potrzeby oraz rozezna się w konkurencji.
  2. Media społecznościowe i strona internetowa — jak wiadomo, w dzisiejszych czasach, media społecznościowe odgrywają kluczową rolę praktycznie dla każdego biznesu. Wirtualna asystentka może w ten sposób pomóc budować Twoją markę, pisać dla Ciebie krótkie posty na bloga i profil społecznościowy, odpisywać na wiadomości i odpowiadać na pytania zainteresowanych użytkowników.
  3. Zarządzanie skrzynką elektroniczną — jest to bardzo użyteczna usługa. Ciężko sobie wyobrazić pogodzenie zarządzania skrzynką e-mail, na którą dziennie przychodzi nawet kilkadziesiąt maili z obowiązkami związanymi z prowadzeniem biznesu i życiem prywatnym. Wirtualna asystentka zorganizuje działanie twojej skrzynki odbiorczej, może odpisywać na oferty oraz na ograniczoną liczbę wiadomości dotyczących obsługi klienta.
  4. Organizacja czasu — asystentka zajmie się harmonogramem Twojej pracy, przypilnuje terminów spotkań, zarezerwuje bilet lotniczy, pokój w hotelu czy też znajdzie odpowiednie miejsce na spotkanie biznesowe.

Jakie korzyści płyną z korzystania z usług wirtualnej asystentki?

Zlecając wirtualnej asystentce zarówno zadania prywatne jak i służbowe wspomożesz swój biznes, ale także odciążysz Twoje życie osobiste. WA wyręczy Cię w wykonywaniu monotonnych zadań, takich jak odbieranie telefonów czy opieka nad social mediami, dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu na rozwój Twojej firmy, a Twoja produktywność się zwiększy. Korzystanie z takich usług to wielka oszczędność, nie tylko czasu, ale także pieniędzy – tym sposobem ominą Cię koszty rekrutacji pracownika czy wyposażenia biura.

Podsumowując, wirtualna asystentka jest nieocenionym narzędziem w biznesie. Pomoże Ci poprowadzić Twój biznes we właściwym kierunku, dzięki czemu Twoja firma nigdy nie znajdzie się w martwym punkcie.