EXLIBRA. Leasing 28.02.2019

Leasing 2019

Po 1 stycznia 2019 weszły w życie zmiany, wynikające z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, dotyczące także leasingu na samochody osobowe. Dotkną one najmocniej przedsiębiorców, którzy użytkują auta firmowe nie tylko do celów działalności, ale też prywatnych.

Leasing czy się opłaca?

Jeśli kos zadałby takie pytanie przed nowelizacją ustawy, wtedy odpowiedź zawsze brzmiałaby „tak”. Do końca 2018 roku zarówno spłata rat leasingowych, jak i koszty poniesione na inne wydatki, związane z eksploatacją auta, były włączone w 100% kosztów uzyskania przychodu. Aktualnie jest trochę gorzej, a szczególnie odczują to przedsiębiorcy, decydujący się na zakup droższych samochodów firmowych. Na pewno nie muszą się obawiać się ci, którzy będą używać auta tylko i wyłącznie do celów firmowych. W ich przypadku przepisy pozostają bez zmian. W innym przypadku sytuacja ulegnie jednak znaczącej zmianie.

Leasing dla firm – VAT

Przedsiębiorca decydujący się na zakup samochodu za kwotę niższą niż 150 tys. zł (w przypadku pojazdu elektrycznego za 225tys.zł.), zyska. Porównując tę kwotę do tej z 2018 r. wynoszącą 85 tys. zł, widać znaczącą różnicę in plus. Raty i opłaty wstępne wliczą się w całości w koszty uzyskania przychodu. Takie same kwoty (150 tys. i 22 tys.) dotyczą leasingu operacyjnego samochodów osobowych.

Trochę gorzej będą mieć przedsiębiorcy, kupujący auto droższe, o wartości powyżej 150 tys. zł. W tym przypadku będzie można odliczyć tylko część poniesionych wydatków, zgodnie z proporcją ceny auta do limitu. Z kolei w przypadku używania auta leasingowego do celów firmowych i prywatnych koszt uzyskania przychodów wyniesie tylko 75% wydatków, a nie 100%, jak było do niedawna. Pozostałe koszty eksploatacyjne pojazdu nie zostały objęte nowym limitem, chyba, że taki zapis pojawi się w umowie. Oczywiście trzeba pamiętać, że to ograniczenie będzie się także odnosiło do samochodów kupionych przed 1 styczna 2019 r.

Jak odliczyć leasing od podatku vat? W przypadku leasingu, VAT jest odliczany tak samo, jak przy zakupie aut na fakturę. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na używanie auta zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych. Wtedy może odliczyć 50% od rat leasingu, opłat uwzględnionych w umowie, kosztów paliwa i eksploatacji. Prawo do pełnych rozliczeń podatku uzyskuje ten, kto zarejestruje samochód w US, stworzy regulamin i będzie prowadził ewidencję kilometrówki.

Reasumując

Każdy, kto jeszcze nie wie dokładnie jak działa leasing, musi zebrać stosowną wiedzę, popytać znajomych, aby podjąć odpowiednią decyzję, co do pozyskania auta do firmy. Generalnie leasing jest bardziej opłacalny niż wynajem długoterminowy. Nie trzeba się martwić o stan auta w dniu oddania do wypożyczalni ani przestrzegać ściśle zasad użytkowania auta, zastrzeżonych w umowie. Odchodzi też problem z limitem kilometrów. Co więcej, pojazd można nabyć po jakimś czasie za niewielką sumę, co jest bardzo opłacalne. Mimo, że raty leasingowe są większe od wynajmu, w skali roku i dłuższej perspektywie użytkowania auta, wynik dodatni będzie po stronie leasingu.

Jak wziąć auto w leasing? Procedura jest naprawdę prosta. Do zawarcia umowy będą potrzebne stosowne dokumenty, czyli: dowody osobiste dwóch osób firmy kupującej pojazd, wniosek leasingowy, NIP, REGON, KRS i EDG. Trzeba też zaświadczyć, że nie zalega się z opłatami w urzędach, okazując deklarację PIT i CIT.     Czasami firmy leasingowe żądają dokumentów rejestracyjnych firmy, aby upewnić się o jej kondycji i braku zadłużenia.