EXLIBRA - Jak znaleźć skuteczną firmę windykacyjną? 11.06.2019

Jak znaleźć skuteczną firmę windykacyjną?

Działanie w świecie biznesu byłoby znacznie prostsze, gdyby każdy spłacał swoje zobowiązania. Niestety, problem zalegania z zapłatą jest dość powszechny, co często blokuje możliwość skutecznego działania przedsiębiorcom, którzy wciąż czekają na odzyskanie należnych im pieniędzy. W takim przypadku osoba bez znajomości prawa ma małe szanse na skuteczne egzekwowanie długu. Ratunkiem może okazać się firma windykacyjna. Jak znaleźć dobrą firmę windykacyjną, która działa skutecznie i można jej zaufać?

 

Sprawdź informacje o firmie windykacyjnej

 

Sprawdzenie firmy windykacyjnej najlepiej rozpocząć od przeszukania oficjalnych baz danych przedsiębiorców, czyli CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej) i KRS (w przypadku spółki). Dzięki wpisowi z takiej bazy danych dowiesz się m.in. kto jest właścicielem firmy i od kiedy działa. Bez sprawdzenia tych informacji współpraca może być ryzykowna.

 

Poproś o referencje i listę wcześniejszych klientów

 

Każda branża ma swoją specyfikę i wymaga innego podejścia do dłużnika, by windykacja okazała się skuteczna. Poproś windykatora o listę poprzednich klientów i referencje. Zwróć uwagę, czy są to osoby z twojej branży. Jeśli to możliwe, spróbuj do nich zadzwonić i zapytać o doświadczenie współpracy z firmą, której chcesz zlecić windykację.

 

Zwróć uwagę, czy firma przeprowadziła weryfikację dłużnika

 

Przyjęcie zlecenia bez wcześniejszej weryfikacji dłużnika może świadczyć o chaotyczności i kiepskich umiejętnościach organizacyjnych. Dzięki przeprowadzeniu weryfikacji firma windykacyjna może opracować dokładniejszy i skuteczniejszy plan działania.

 

Dokładnie przeczytaj umowę

 

Pierwszą sprawą, którą musisz wziąć pod uwagę podczas czytania umowy, jest jej rodzaj. Firmy windykacyjne stosują dwa rodzaje umów. Umowa zlecenia windykacji oznacza, że wierzytelność pozostaje przez cały czas twoją własnością, dzięki czemu ostateczne decyzje w kwestii sposobu prowadzenia windykacji należą do ciebie (np. skierowanie sprawy do sądu). W przypadku umowy powierniczego przelewu wierzytelności firma windykacyjna staje się właścicielem długu. Jeśli dług zostanie wykupiony przez windykatora, upewnij się, czy w umowie nie ma zapisu o odroczonym terminie płatności, ponieważ może on oznaczać, że będziesz musiał długo czekać na swoje pieniądze. Przyjrzyj się również warunkom wypowiedzenia umowy i jej konsekwencjom. Sprawdź, czy zakres usług obejmuje wszystkie etapy windykacji (polubowny, sądowy, komorniczy), jakie są koszty prowadzenia sprawy i kto będzie nimi obciążony.

 

Sprawdź teren działania firmy windykacyjnej

 

Niektóre firmy windykacyjne działają na bardzo ograniczonym obszarze np. jedynie w danym regionie lub województwie. Inne pracują na terenie całego kraju, a nawet za granicą. Jeśli twój dłużnik znajduje się w innym kraju, poszukaj firmy, która specjalizuje się w prowadzeniu windykacji na jego terenie. Znajomość prawa danego kraju jest kluczowa, zwłaszcza w przypadku, gdy konieczne stanie się wystąpienie na drogę sądową.