women-1209678_1920 19.02.2019

Biuro rachunkowe – wady i zalety

Przy rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej podstawowym problemem dla przedsiębiorców staje się prowadzenie księgowości. Przedsiębiorcy najczęściej zlecają wykonywanie księgowości biurom rachunkowe. Jeśli rozpoczynasz działalność i zastanawiasz się czy podjąć się prowadzenia samodzielnie księgowości czy zlecić ją wyspecjalizowanym w tej dziedzinie biurom rachunkowym ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Zalety powierzenia księgowości biurom rachunkowym:

  • Niższe koszty księgowości

Podstawową zaletą współpracy z biurem rachunkowym jest obniżenie kosztów firmy. Prowadzenie księgowości we własnej firmie wiąże się z zatrudnieniem księgowej, wraz z pensją adekwatną do umiejętności, składkami ZUS oraz zdrowotnymi. Własna księgowość to również wyposażenie biura, utrzymanie go oraz koszty programów księgowych i licencji. Koszty korzystania z usług biura rachunkowego można dodatkowo obniżyć decydując się na współpracę z wirtualnym biurem, które zazwyczaj oferuje jeszcze niższe ceny a jako firma nie musimy wynajmować lokalu.

  • Nie ponosimy odpowiedzialności

Biura rachunkowe przejmują odpowiedzialność za przestrzeganie aktualnych przepisów podatkowych i rachunkowych. Przedsiębiorca nie zawsze jest poinformowany o zmianach w prawie. Biuro rachunkowe, które popełni taki błąd, ponosi odpowiedzialność w imieniu prowadzącego działalność. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że biura mają wykupione ubezpieczenie OC, które chroni jednocześnie i biuro, i przedsiębiorcę. Jeśli firma zewnętrzna narazi osobę prowadzącą działalność na straty finansowe, to dzięki OC straty przedsiębiorcy zostają zniwelowane.

  • Oszczędność czasu i nerwów

Prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga sporo czasu i energii, które można poświęcić na pracę firmie i mnożenie kapitału. Nie musimy przy tym na bieżąco śledzić zmian przepisów prawnych w księgowości.

Wady powierzenia księgowości biurom rachunkowym:

  • Brak znajomości kompetencji biur rachunkowych

Nigdy nie ma pewności, czy dane biuro zatrudnia specjalistów w swojej dziedzinie. Mimo ubezpieczenia OC biuro może generować straty dla przedsiębiorcy, wynikające z przewlekłości i opóźnień w realizowaniu powierzonych zadań (może to dotyczyć zwłaszcza dużych biur rachunkowych, obsługujących wielu klientów jednocześnie – w takiej sytuacji znacznie łatwiej o zaniedbania).

  • Udostępnianie danych firmy zewnętrznej firmie

Przedsiębiorcy nie mają na ogół całkowitego zaufania do instytucji, która nie jest bezpośrednio związana z firmą; pod tym względem zatrudnienie księgowej wydaje się bezpieczniejszym wyjściem.

  • Duży koszt w przypadku dużych przedsiębiorstw

Dla przedsiębiorstw zatrudniających dużą liczbę osób dużo łatwiej i taniej jest zatrudnić własną księgową.

Jak nie trudno zauważyć zarówno zlecenie księgowości wyspecjalizowanym biurom księgowym jak i własna księgowość ma swoje wady i zalety. Dla małych i średnich firm dużo korzystniejszym wyborem jest wykupienie usług księgowych w biurze rachunkowym ze względu na dużo niższe koszty. Świadczą o tym statystyki które pokazują, że zdecydowana większość małych i średnich firm nie zatrudnia własnej księgowej zlecając wykonywanie tej usługi. Wybór powinien jednak zostać uzależniony od indywidualnych preferencji oraz rodzaju prowadzonej działalności.