Nowe możliwości działalności gospodarczej — działalność nierejestrowana
Jeśli od dawna snujesz marzenia o prowadzeniu własnej firmy, jednak zastanawiasz się czy dasz sobie radę, czy Twój pomysł na biznes okaże się strzałem w dziesiątkę, to działalność nierejestrowana może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.
Działalność nierejestrowana (inaczej zwana nierejestrową lub potocznie „firmą na próbę”) to od kilku miesięcy nowość w naszym kraju. Od tradycyjnej działalności gospodarczej odróżnia ją między innymi zwolnienie z płacenia składek ZUS, które mogą znacznie obciążyć budżet początkującego przedsiębiorcy.
Tego typu działalność możesz prowadzić, jeśli:
- W okresie ostatnich 5 lat (60 miesięcy) nie prowadziłeś działalności gospodarczej lub spółki cywilnej,
- lub jeśli nie prowadziłeś firmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (30.04.2018),
- działasz jako osoba fizyczna,
- do działalności, którą zamierzasz prowadzić, nie jest wymagane posiadanie koncesji, pozwoleń czy licencji,
- Przychód z Twojej działalności w ŻADNYM miesiącu nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (na rok 2018 50% tej kwoty wynosi 1050 zł). Jeżeli jednak przychód Twojej firmy przekroczy wyżej określoną kwotę, wówczas wraz z dniem przekroczenia limitu staje się ona działalnością gospodarczą. W związku z tym masz obowiązek w ciągu 7 dni złożyć wniosek rejestracyjny w CEIDG. Mowa tu oczywiście tylko o przychodzie z działalności nierejestrowanej, co oznacza, że spokojnie jednocześnie możesz pracować lub wynajmować mieszkanie.
Niewątpliwie działalność nierejestrowana posiada wiele zalet:
- Nie musisz rejestrować działalności w CEIDG, GUS czy urzędzie skarbowym,
- Nie musisz opłacać składek ZUS,
- Prowadzisz tylko uproszczoną ewidencję sprzedaży,
- Nie płacisz okresowych zaliczek na podatek dochodowy (przychody wykazujesz w zeznaniu rocznym PIT-36 w części „inne źródła”),
- Masz możliwość legalnego dorabiania do swojej pensji.
Oczywiście prowadzenie działalności nierejestrowej łączy się z pewnymi obowiązkami. W świetle Kodeksu Cywilnego będziesz uznawany za przedsiębiorcę, co jest równoznaczne z obowiązkiem respektowania praw konsumenta, stosowaniem się do reklamacji i zwrotów. Dodatkowo w związku z obowiązkiem prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży, będziesz zobligowany do wystawiania swoim klientom rachunków. Przykładowy rachunek powinien zawierać numer, datę wystawienia, nazwę sprzedawcy i nabywcy, nazwę usługi i kwotę do zapłaty.
Jak widać, działalność nierejestrowana przynosi wiele korzyści. Wiele ludzi prowadzących drobne biznesy np. popularna ostatnio sprzedaż wyrobów rękodzielniczych na platformach social media, będzie mogła wreszcie wyjść z „szarej strefy” i działać legalnie. Oczywiście jak w większości nowych ustaw, tak i w tej możemy napotkać pewne problemy, czy nieścisłości, jednak już samo wprowadzenie jej w życie daje namiastkę zmian na lepsze dla początkujących przedsiębiorców.