EXLIBRA - Zakup mieszkania pod wynajem — co warto wiedzieć? 08.07.2019

Zakup mieszkania pod wynajem — co warto wiedzieć?

Zakup mieszkań pod wynajem jest jedną z coraz bardziej popularnych form inwestycji w Polsce. Wokół inwestowania w nieruchomości, zwłaszcza z zamiarem późniejszego wynajmu, narodziło się wiele stereotypów, wymaga ono też wiele cierpliwości i gruntownych przygotowań z naszej strony.

Na początku chcielibyśmy poruszyć temat wspomnianych wyżej stereotypów i obaw związanych z kupnem nieruchomości. Pierwszą rzeczą jest strach – przed tym, że nie podołamy takiemu przedsięwzięciu, że to duże ryzyko, że będziemy musieli poświęcić temu więcej czasu i energii, niż jesteśmy w stanie. Boimy się także zaciągnięcia samego kredytu, czy też złych najemców, a przed naszymi oczami rysuje się obraz zalegających z opłatami za czynsz lokatorów czy zniszczonego mieszkania.

Wszystkie te obawy są realne, jednak przyczyną ich powstania jest zwyczajny brak wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. W dalszej części artykułu chcielibyśmy rozwiać Twoje wątpliwości i pokazać Ci, na co warto zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję o kupnie mieszkania oraz przedstawić kilka zalet takiej inwestycji.

Na co zwrócić uwagę?

W większości przypadków lokalizacja gra główną rolę, jednak zanim zaczniesz szukać mieszkań w ścisłym centrum miasta, zastanów się, jaka będzie grupa docelowa — czy zamierzasz wynająć je studentom, młodemu małżeństwu czy na przykład singlom. Dzięki temu będziesz mógł wybrać lokal w atrakcyjnej okolicy dla danej grupy. Po pierwsze zwróć uwagę na odległość do przystanku komunikacji miejskiej, dostęp do miejsc parkingowych, sprawdź, czy w okolicy znajdują się szkoły, przedszkola, urzędy i uczelnie wyższe. Dodatkowym atutem będzie szeroki dostęp do punktów handlowych i usługowych.

Kolejna kwestia dotyczy budynku, w którym znajduje się mieszkanie – jeśli to możliwe dowiedz się, w którym roku został wybudowany, w jakim jest stanie sam budynek, a także klatka schodowa i winda, czy jest dostęp do piwnicy lub garaży.

Gdy już znajdziemy mieszkanie w interesującej nas okolicy, która spełnia nasze oczekiwania – czas zainteresować się warunkami lokalu. Bardzo ważny jest rozkład mieszkania i ilość pomieszczeń oraz na którym piętrze się ono znajduje. Wbrew pozorom większa liczba pomieszczeń jest ważniejsza niż wysoki metraż mieszkania. Zwróć też uwagę na jego ogólny stan techniczny, ale też na stan drzwi, okien i podłóg – im jest on lepszy, tym mniej czeka cię wydatków na remont. Ważnie jest też ogólne wrażenie, jakie sprawia mieszkanie — chodzi tu o takie czynniki, które sprawiają, że w danym mieszkaniu po prostu chce się przebywać, np. czy jest dobrze nasłonecznione, jaki jest widok z okna, czy czasem mimo dużego metrażu nie wydaje się zbyt ciasne itp.

Oprócz wymienionych wyżej kwestii należy zapoznać się też z kosztami utrzymania mieszkania – ile wynosi czynsz do spółdzielni, jakiego typu jest ogrzewanie, czy są dodatkowe opłaty za garaż lub miejsce postojowe.

Zalety inwestycji w nieruchomości

Inwestycja w nieruchomość z przeznaczeniem na wynajem może mieć wiele korzyści, nawet jeśli będzie wymagać od Ciebie zaciągnięcia kredytu. Po pierwsze istnieje duże prawdopodobieństwo, że wartość mieszkania w dobrej lokalizacji będzie wzrastać z roku na rok, co jest ważne w przypadku gdy będziesz chciał je sprzedać. Po drugie inwestycja ta może przynieść Ci o wiele większy zysk niż korzystanie z lokaty czy innych form oszczędzania pieniędzy, a co ważniejsze dochód z wynajmu to dodatkowa forma zarobku dla Ciebie. Plusem jest też to, że wydatki poświęcone między innymi na remont mieszkania możesz odliczyć od podatku.

Podsumowując, zanim podejmiesz decyzje o zakupie mieszkania, musisz się porządnie przygotować. Sprawy związane z lokalem to jedno, ale ważne jest też to, aby sporządzić swój plan finansowy i określić w nim jaki mamy budżet na zakup mieszkania, jaki na remont, oraz ile wyniosą nas sprawy formalne np. notariusz, czy ewentualna prowizja.

Zakup mieszkania pod wynajem to inwestycja na lata, a jeśli będzie przemyślana i dobrze zorganizowana to może być Twoim zabezpieczeniem na przyszłość.