Transport maszyn przemysłowych – wszystko, co musisz wiedzieć
Transport maszyn przemysłowych to jedno z najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć logistycznych. Wiąże się z zachowaniem jak największej ostrożności, a jednocześnie wymaga od specjalistów zaangażowanych w ten proces dokładnego zaplanowania każdego etapu. Jeszcze nie tak dawno nikt nawet nie brał pod uwagę możliwości relokacji maszyn wielkogabarytowych. Wydawało się to po prostu niemożliwe lub zbyt wymagające.
Przy zastosowaniu obecnych rozwiązań mamy jednak taką możliwość. Dzięki połączeniu wiedzy, specjalistycznej floty i właściwych narzędzi, można zrealizować w zasadzie każde zadanie. Mimo szerokich możliwości, nadal powinniśmy pamiętać o tym, że proces relokacji maszyn i urządzeń przemysłowych jest wieloetapowy i skomplikowany. Najważniejsze jest dobre planowanie i organizacja. Dlaczego? Każdy etap powinien przebiegać możliwie płynnie i bezpiecznie. Jeśli wdrożymy w życie kilka podstawowych zasad, operacje należące do tej kategorii powinny przebiec sprawnie oraz bez większych problemów.
W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze aspekty, o jakich powinieneś pamiętać, decydując się na transport maszyn przemysłowych.
Transport maszyn przemysłowych
Relokacja maszyn przemysłowych to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Mimo że ich gabaryty – duża waga i często także rozmiary – znacznie utrudniają ten proces, jest to jak najbardziej możliwe do zorganizowania. Nowa lokalizacja przedsiębiorstwa? Przeniesienie maszyn do nowego oddziału? A może najzwyklejsza sprzedaż lub zakup nowego bądź używanego sprzętu? Powodów transportu maszyn przemysłowych może być mnóstwo. Jak zatem przenieść 20-tonową maszynę?
Zmiana miejsca ulokowania maszyn może mieć zarówno charakter wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Przenoszenie ich pomiędzy oddziałami danej firmy najczęściej nie będzie związane z pokonaniem przez transport dalekich odległości. Inaczej jest w przypadku np. zakupu sprzętu. W momencie, w którym zostaniemy zobowiązani do zorganizowania transportu we własnym zakresie, może się zdarzyć tak, że będzie on musiał pokonać bardzo daleką trasę – czasami także przez kilka państw.
W związku z tym, kluczowym elementem procesu transportu staje się jego szczegółowe rozplanowanie, z jednoczesnym uwzględnieniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Należy dokładnie prześledzić drogę, jaką odbędzie transportowana maszyna. Warto wyznaczyć trasę dojazdu z punktu A do punktu B, nie zapominając także o ciężarze i gabarycie załadunku oraz wymiarach np. bram wjazdowych. Wówczas mamy pewność, że chronimy zarówno sprzęt przed możliwymi uszkodzeniami oraz, co najważniejsze, zabezpieczamy zdrowie naszych pracowników.
Na co należy zwrócić uwagę przy relokacji maszyn?
Niezależnie od zakresu przedsięwzięcia, relokacja maszyn przemysłowych zawsze jest skomplikowanym zagadnieniem. Wymaga solidnego zaplanowania każdego etapu działań oraz ich precyzyjnego wykonania. To złożony proces logistyczny, którego przygotowanie może zająć dużo czasu. Powinien on obejmować kolejno takie zadania, jak:
- zdemontowanie maszyny;
- zapakowanie i zabezpieczenie jej do załadunku i transportu;
- przewiezienie przy użyciu odpowiedniego, wyspecjalizowanego sprzętu;
- rozładunek;
- ponowny montaż maszyny w miejscu docelowym;
- wypoziomowanie;
- podłączenie i uruchomienie maszyny.
Sam przewóz wymaga zaangażowania odpowiednich środków transportu, starannego opracowania trasy i przygotowania wszelkiej dokumentacji wymaganej prawnie. Należy pamiętać również o prawidłowym demontażu i ponownym montażu urządzeń, skompletowaniu lub sporządzeniu dokumentów technicznych oraz podłączeniu maszyn w miejscu docelowym. Wszystko to wymaga zaangażowania pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
Co jest potrzebne przy transporcie maszyn przemysłowych?
W zależności od specyfiki branży, w jakiej działa dana maszyna, możemy mieć do czynienia z transportem zarówno mniejszego, jak i większego sprzętu. Dlatego bardzo istotne jest, żeby jeszcze przed samym planowaniem procesu transportu, poznać dokładne wymiary i masę wszystkich przewożonych elementów. Będzie to miało bowiem wpływ na wybór pojazdów, jakie będą brały udział w relokacji.
Przy transporcie maszyn przemysłowych będziemy potrzebować przede wszystkim zróżnicowanego, specjalistycznego sprzętu i pojazdów. Na odpowiednio dobraną flotę transportową składają się głównie: pojazdy, naczepy i przyczepy przystosowane do współpracy z ładunkami o określonych gabarytach. Bywa również tak, że do transportu wykorzystywane są specjalne platformy, które składają się z łączonych ze sobą modułów.
Powinny być one zaopatrzone także w odpowiednie akcesoria, pozwalające na przewiezienie załadunku w sposób bezpieczny. Służą do tego m.in. pasy transportowe i inne mocowania, które zapewniają stabilność ładunku. Pozwalają one zniwelować niekontrolowane ruchy gabarytów, do których może dochodzić w czasie ich przewozu. To bardzo dobry sposób na zabezpieczenie maszyn przemysłowych podczas transportu. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko ich uszkodzenia, a dodatkowo zapewniamy większy komfort kierowcy pojazdu.
Poza samymi pojazdami, które odgrywają główną rolę w całym procesie transportu – nie należy zapomnieć także o sprzęcie, który pomaga w załadunku i rozładunku maszyn. To przede wszystkim takie urządzenia, jak:
- rolki transportowe;
- podnośniki hydrauliczne;
- wózki widłowe;
- rolki powietrzne (air skates);
- podnośniki powietrzne.
Transport maszyn przemysłowych a wymagane zezwolenia
Nie należy zapomnieć także o tym, że transport maszyn przemysłowych związany jest z przestrzeganiem określonych norm prawa. Realizacja transportu określanego jako ponadgabarytowy wymaga bowiem specjalnego zezwolenia.
Dodatkowo – jeśli ładunek przekracza granice państw – musimy uzyskać odpowiednie zezwolenie od każdego z państw, przez które prowadzi trasa przejazdu. Organy odpowiedzialne za regulacje w tym zakresie w naszym kraju to generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad oraz Naczelnik Urzędu Celnego.
Podsumowanie
Transport ciężkiego sprzętu powinien być związany przede wszystkim z wiedzą, umiejętnościami logistycznymi, rozmaitymi zezwoleniami, a także z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. Różni się on od zwykłego przewozu towarów głównie konsekwencjami, jakie grożą w razie nieodpowiedniego przygotowania transportu. W związku z tym, w momencie, gdy zachodzi konieczność przemieszczenia określonej maszyny – powinniśmy przede wszystkim zacząć od zorganizowania grona wykwalifikowanych specjalistów, którzy dokładnie zaplanują każdy etap transportu. Projekt bowiem pozwala zrealizować określone zadanie w terminie oraz wyznacza każdy z ważnych punktów. Może on przykładowo zawierać:
- spis wszystkich przewożonych maszyn i ich dokumentację techniczną;
- zarys poszczególnych etapów postępowania;
- wymagania dotyczące taboru transportowego, sprzętu do załadunku, rozładunku itp.;
- staranne opracowanie trasy, przez jaką będzie się odbywał transport;
- wymagania dotyczące personelu potrzebnego na każdym etapie realizacji planu.