Księgowość — jak wybrać odpowiednie biuro?
Każdego roku władze ustawodawcze wprowadzają w prawie podatkowym wiele korzystnych, ale także skomplikowanych zmian, które nie tylko przeciętnemu obywatelowi, ale tym bardziej początkującemu przedsiębiorcy spędzają sen z powiek. Często bywa tak, że zakładając swoją pierwszą działalność gospodarczą, decydujemy się na prowadzenie księgowości samodzielnie, jednak szybko na własnej skórze przekonujemy się, jak dużo na tym tracimy. Pomyśl, ile czasu mógłbyś zaoszczędzić i ile spokoju ducha zyskać, gdybyś oddał sprawy w ręce profesjonalisty? Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest wybór biura rachunkowego. Warto jednak pamiętać, że jest to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje przedsiębiorca na początku swojej biznesowej drogi, dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze kwestie, którymi warto się kierować.
Na jakie kwestie zwrócić uwagę?
Po pierwsze – kwalifikacje księgowej. W dzisiejszych czasach biuro rachunkowe może założyć każdy, a Licencja Ministra Finansów nie jest już potrzebna, jednak warto sprawdzić, czy dana osoba, której zamierzamy powierzyć sprawy księgowe naszej firmy ma odpowiednie kwalifikacje. Warto zasięgnąć informacji, czy potencjalna księgowa uzyskała wykształcenie wyższe w danym obszarze oraz, czy bierze ona udział w szkoleniach i kursach księgowych, które poszerzają i aktualizują jej wiedzę.
Po drugie – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Każde biuro rachunkowe zobowiązane jest do posiadania ubezpieczenia OC, które chroni Cię i Twoją firmę przed ewentualnymi błędami biura rachunkowymi, mimo tego warto zwrócić uwagę na jego wysokość oraz czy posiada rozszerzoną polisę. Pamiętaj też, że przed organami, to Ty odpowiadasz za błędy, a dopiero potem możesz starać się o odszkodowanie od księgowości.
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zakres usług świadczonych przez biuro rachunkowe oraz sama organizacja biura. Podstawowa usługa księgowej obejmuje wyliczenie podatków i wysyłkę deklaracji do urzędów, jednak istnieją takie biura, które dodatkowo oferują doradztwo podatkowe, pomoc prawną, pomoc przy rejestracji działalności gospodarczej, a także reprezentacje w urzędzie. Warto również ustalić z przyszłą księgową, kiedy będzie nas informować o terminach płatności, w jakich godzinach możemy się z nią kontaktować oraz czy istnieje możliwość kontaktu i przesyłania dokumentów droga elektroniczną
Następną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest pozycja biura na rynku. Wydawałoby się, że popularne, duże biura rachunkowe to najlepszy wybór, jednak trzeba spojrzeć na to z drugiej strony – czy duże biuro spełni twoje indywidualne oczekiwania, czy będzie dostosowane do twoich potrzeb? Dobrym pomysłem byłoby zasięgnięcie opinii znajomych lub sprawdzenie opinii i rekomendacji w Internecie, na portalach społecznościowych.
Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest cena za świadczone usługi. Nie oszukujmy się, wysoka cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością usług i na odwrót, niska cena nie zawsze musi oznaczać, że biuro jest kiepskie. Jedno jest pewne – nie należy kierować się wyłącznie ceną, warto mieć jednakowoż na uwadze, czy nie czekają nas jakieś dodatkowe, ukryte opłaty.
Jak widać, wybór odpowiedniego biura rachunkowego to nie lada wyzwanie. Idealnym rozwiązaniem byłoby najpierw przemyślenie i sprecyzowanie tego, czego oczekujesz od swojej księgowej, jakie usługi są dla Ciebie niezbędne, a potem uzgodnienie tego z potencjalnym biurem. Pamiętaj, że wybór księgowej to nie decyzja na całe życie, jednak gruntowne przygotowanie z twojej strony i dobre rozeznanie w konkurencji da ci gwarancję dobrego wyboru i obiecującej współpracy na lata.