Kasa fiskalna – obowiązek i zwolnienie z kasy
Kto musi posiadać kasę fiskalną?
W Polsce każdego roku drukuje się około 12 miliardów sztuk paragonów. Robiąc zakupy w sklepie czy korzystając z różnego rodzaju usług, klienci bardzo często otrzymują potwierdzenie transakcji w formie paragonu. Jednakże zdarzają się również sytuacje, w których mimo tego, że przedsiębiorca działa legalnie, nie korzysta z tego urządzenia. W jakich sytuacjach możemy skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, a kiedy jest ona niezbędna w naszej pracy?
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej obejmuje przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Jeżeli zatem prowadzisz lub chcesz otworzyć firmę, a Twoja oferta nie jest skierowana do firm, to istnieje duże prawdopodobieństwo, ze będziesz musiał zakupić kasę fiskalną. Mimo że istnieją różne zwolnienia, to w wielu rodzajach działalności fiskalizacja sprzedaży jest obowiązkowa. Ten obowiązek dotyczy działalności opartych na dostawie gazu płynnego, części silników, przyczep, naczep, sprzętu radiowo-telewizyjnego, fotograficznego, a także świadczenia usług przewozowych, naprawy pojazdów, wymiany opon, opieki medycznej, prawniczych, doradztwa podatkowego, fryzjerskich i kosmetycznych, związanych z rozrywką i wielu innych.
Sprzedaż B2B i zwolnienie podmiotowe z kasy fiskalnej
Jeżeli prowadzona przez Ciebie działalność jest oparta na współpracy B2B, tzn. oferujesz sprzedaż lub usługi wyłącznie na rzecz innych firm, kasa fiskalna nie jest Ci potrzebna. W takim przypadku zamiast paragonów, wystawiasz faktury i to na ich podstawie dokonujesz wszelkich rozliczeń. Kasa będzie niezbędna wówczas, gdy zaczniesz świadczyć usługi na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dodatkowo na zwalnianie możesz liczyć, jeżeli prowadzić działalność zwolnioną podmiotowo z obowiązku ewidencjonowania. Przykładem są usługi telekomunikacyjne, kurierskie, ubezpieczeniowe oraz dostawy nieruchomości.
Kasa fiskalna a limit obrotów
Ze zwolnienia z kasy fiskalnej możesz również skorzystać w przypadku nieprzekroczenia progu obrotów ustalanego przez ustawodawcę. Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność lub obrót na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych w poprzednim roku podatkowym Twojej działalności nie przekroczył 20 000 zł, nie masz obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy. Jeśli firmę otworzyłeś w trakcie trwającego roku podatkowego, to obrót kwalifikujący do tego zwolnienia jest wyliczany proporcjonalnie do czasu trwania działalności. Jeżeli przekroczysz limit obrotów upoważniający do zwolnienia z kasy, masz dwa miesiące na zakup sprzętu.
Sprzedaż internetowa bez kasy fiskalnej
Jeżeli prowadzisz działalność internetową możesz również skorzystać ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej z tego tytułu. Będziesz do niego uprawniony w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy oferowany przez Ciebie towar jest dostarczany do odbiorcy internetowo, np. sprzedajesz oprogramowanie i wysyłasz je do klienta w wiadomości e-mail. Po drugie, gdy towary i usługi dostarczasz osobiście lub za pomocą pośrednika, np. poczty lub kuriera, ale klient opłaca je w z wykorzystaniem poczty, banku lub kasy oszędnościowo-kredytowej. Jeżeli zatem nie pobierasz opłat bezpośrednio od klientów, nie musisz posiadać kasy fiskalnej.