Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?
Znalezienie dobrego biura rachunkowego to dla przedsiębiorcy jedna z najważniejszych kwestii, mających wpływ na prowadzenie biznesu. Choć wiele osób po założeniu działalności gospodarczej samodzielnie prowadzi swoją księgowość, to wraz z rozwojem firmy i zdobywaniem nowych klientów zaczyna brakować im na to czasu, który należy poświęcić nie tylko na wypełnianie dokumentów, ale także na dokształcanie w dziedzinie zmieniającego się prawa podatkowego. W tym momencie konieczne staje się szukanie biura rachunkowego, które odciąży przedsiębiorcę, doradzi i zajmie się księgowością w sposób profesjonalny. Jak ocenić, czy dane biuro rachunkowe jest godne zaufania i warto z nim współpracować? Najważniejsze jest pierwsze wrażenie uzyskane podczas rozmowy. O co pytać potencjalnych księgowych?
Kompetencje
Sprawy księgowe to sprawy ogromnej wagi, dlatego ważne jest, by ludzie zajmujący się nimi w naszym imieniu posiadali odpowiednie kompetencje. Dobrze byłoby, gdyby mieli wyższe wykształcenie magisterskie z zakresu rachunkowości. Do 10 sierpnia 2014 r. uprawnienia do prowadzenia pełnej księgowości miały wyłącznie osoby z uzyskaną licencją Ministra Finansów. Dzisiaj certyfikaty Ministra Finansów nie są już wymagane (ani wydawane), dlatego nie musisz obawiać się współpracy z osobą bez tego dokumentu. O kompetencjach biura rachunkowego świadczą w dużej mierze ukończone kursy i certyfikaty, stanowiące dowód na aktualizowanie wiedzy przez jego pracowników.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
Każde biuro rachunkowe ma obowiązek posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Jako potencjalny klient masz prawo poprosić o pokazanie potwierdzenia zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Oprócz samego faktu ubezpieczenia ważna jest także suma, na którą biuro zostało ubezpieczone. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w przypadku pomyłki księgowego nie będziesz musiał zbyt długo czekać na pieniądze potrzebne do pokrycia kosztów np. kary skarbowej.
Kwalifikacje i obsługa klienta
Biuro rachunkowe, które wybierzesz, powinno mieć doświadczenie w obsłudze klienta z twojej branży. Choć nigdy nie masz pewności, z jakimi klientami biuro pracowało wcześniej, ich doświadczenie możesz „oszacować” na podstawie łatwości odpowiadania na twoje pytania. Jeśli pracownik długo się waha lub wydaje się niepewny, prawdopodobnie nie miał wcześniej wiele do czynienia z klientami z twojej branży. Oceń, czy pracownik biura, z którym rozmawiasz, jest konkretny oraz otwarty na negocjacje.
Sposób komunikacji z biurem
Wybór biura rachunkowego, do którego będziesz musiał często zaglądać, by podrzucić dokumenty, oznacza, że o wspomnianej na początku artykułu oszczędności czasu będziesz mógł zapomnieć. Zapytaj, czy istnieje możliwość przesyłania dokumentów pocztą (tradycyjną lub elektroniczną) oraz jak często będziesz musiał pojawiać się w biurze osobiście.
Zakres świadczonych usług
Choć dzisiaj szukasz księgowego, który będzie za ciebie prowadził jedynie książkę przychodów i rozchodów, niewykluczone, że w przyszłości będziesz potrzebował dodatkowych usług np. finansowych. Wygoda załatwienia wszystkiego w jednym miejscu jest ogromna, dlatego warto wybrać biuro, które oprócz profesjonalnego prowadzenia księgowości, oferuje wiele innych usług.