EXLIBRA-Jak znaleźć dobrą wirtualną asystentkę? 10.06.2019

Jak znaleźć dobrą wirtualną asystentkę?

W pierwszych dniach po założeniu firmy marzysz o tym, by znaleźć wystarczająco dużo nowych klientów, by zarobić i czerpać zyski z działalności. Brak czasu spowodowany licznymi obowiązkami zawodowymi i obsługą klientów wydaje się czymś pożądanym. Kiedy jednak firma zaczyna się rozwijać, a nowe obowiązki wydają się nie mieć końca, brak czasu staje się poważnym problemem, który wymaga szybkiego rozwiązania. O ile poświęcanie czasu przede wszystkim na wykonywanie usług/produktów dla klientów jest dla ciebie źródłem satysfakcji, o tyle żmudne czynności takie jak chociażby odpowiadanie na maile zaczynają działać ci na nerwy. Ktoś musi je wykonywać, ale nikt nie chce, by odciągały go od spraw najważniejszych. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie wirtualnej asystentki. Wirtualna asystentka zadba za ciebie o tego typu żmudne czynności, a ty nie będziesz musiał martwić się o zapewnienie jej miejsca do pracy i inne sprawy związane z zatrudnieniem pracownika na etat. Jak jednak znaleźć dobrą wirtualną asystentkę?

 

Zastanów się, czego potrzebujesz

 

Wirtualna asystentka to zawód, który nie ma sztywno określonego zakresu obowiązków. Wiele osób mylnie zakłada, że chodzi o osobę, która wykonuje takie same zadania, jak sekretarka zatrudniona w biurze. Do jej obowiązków należy przede wszystkim umawianie na spotkania i pilnowanie ich terminów oraz odpowiadanie na telefony i maile. Wirtualne asystentki często zajmują się ww. sprawami, ale nie zawsze. Zamiast tego mogą być odpowiedzialne za redagowanie tekstów, prowadzenie firmowych profili w social media lub przygotowywanie grafiki. Aby znaleźć odpowiednią osobę, zastanów się, jakie zadania chcesz jej zlecić i poszukaj osoby, która się w nich specjalizuje. Wirtualna asystentka, która świetnie radzi sobie z obsługą klienta może być przecież kiepska np. w działaniach w mediach społecznościowych.

 

Ustal jasne, mierzalne cele i zadania do wykonania

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z wirtualną asystentką, zwróć uwagę nie tylko na jej doświadczenie, ale także na sposób rozliczania. Dla zleceniodawcy jedną z głównych wad pracy zdalnej jest problem z oceną rzeczywistej ilości pracy wykonywanej przez zleceniobiorcę. Typowe dla etatu rozliczanie stawki godzinowej tutaj może nie zdać egzaminu. Zaproponuj konkretne, mierzalne cele i zadania dla wirtualnej asystentki, za które otrzyma zapłatę. Jeśli sposób rozliczeń oparty na wykonaniu określonych zadań będzie jej odpowiadał, możesz być spokojny o swoje pieniądze.

 

Zacznij od okresu próbnego lub próbnego projektu

 

Jeśli kandydatka na wirtualną asystentkę specjalizuje się w działaniach, które ciebie interesują, może pochwalić się sporym doświadczeniem i rozlicza się na warunkach uczciwych dla obu stron, być może znalazłeś właśnie idealną wirtualną asystentkę dla siebie. Jednakże, aby mieć pewność, że dokonałeś dobrego wyboru, warto zacząć od okresu próbnego lub próbnego projektu do wykonania. Dzięki temu sprawdzisz umiejętności kandydatki na wirtualną asystentkę w praktyce i ocenisz, czy nadajecie na tych samych falach.