Jak założyć firmę w czasie pandemii? 3 wskazówki
Pandemia koronawirusa dotknęła wiele obszarów naszego życia, znacząco wpływając również na gospodarkę naszego kraju. Wielu przedsiębiorców popadło w problemy finansowe z powodu kryzysu. Jednak czy sytuacja innych musi powodować, że żaden biznes nie ma racji przetrwania w obecnych czasach? Zdecydowane nie. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak założyć firmę w czasie pandemii. Na co zwrócić uwagę? Co można sprytnie do tego wykorzystać?
Odpowiadamy poniżej.
Zapraszamy do lektury.
Jak założyć firmę w czasie pandemii? Zacznij tanio i przez Internet
Uświadommy sobie jedną istotną kwestię. Każdy kolejny lockdown skłania do tego, by swoje działania biznesowe przenieść do Internetu. Rok 2020, 2021 i być może kolejny nie są dobrym czasem na inwestowanie w działalność gospodarczą o charakterze stacjonarnym. Jeśli jednak żyjesz pomysłem, którego nie da się zrealizować w wirtualnym świecie – poczekaj na lepsze i pewniejsze czasy.
Chcąc otworzyć swój biznes już teraz, weź pod szczególną uwagę tzw. usługi online. To rozwiązanie stosunkowo tanie oraz bezpieczne ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną. Szkolenia internetowe, rozmaite konsultacje lub lekcje języka online, tworzenie stron internetowych, copywriting to tylko kilka pomysłów, które w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy. Pomysły mogą być najróżniejsze – ważne, aby były dopasowane do potrzeb na rynku. W jaki sposób można to zweryfikować? Na początek warto sprawdzić, czy na rynku istnieją firmy o takim samym lub podobnym profilu działalności. Drugą metodę zdradzimy Ci w dalszej części artykułu.
Odpowiednia wiedza na start, czyli szkolenia online
Bardzo możliwe, że wpadłeś/aś na genialny pomysł na biznes, jednak nie masz w tym kierunku żadnego doświadczenia lub po prostu nie czujesz się na siłach, by w praktyce wykorzystać swoją wiedzę. I to w dodatku na własny rachunek. Wyjściem z tej sytuacji mogą okazać się szkolenia online, które w ostatnim czasie są bardzo popularne. W przypadku podstawowych kwestii możemy pokusić się nawet o zweryfikowanie tego, czy nie nauczymy się czegoś przydatnego za darmo. Mogą być to filmiki na portalu YouTube, podcasty czy nawet artykuły na blogach – jak np. ten nasz, który właśnie czytasz.
Działalność niezarejestrowana, czyli test dla Twojej firmy
Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji pod warunkiem spełnienia kilku określonych warunków. Najbardziej istotny z nich dotyczy zarobków, o czym poniżej.
Działalność nierejestrowa, zwana także nieewidencjonowaną, to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy, pomimo że może spełniać ona wszystkie cztery przesłanki kwalifikacji jako działalność gospodarcza, czyli:
- zorganizowania,
- charakteru zarobkowego,
- ciągłości oraz
- wykonywania we własnym imieniu.
Wyjątkowo, ze względu na określony poziom przychodów, nie jest uznawana za działalność gospodarczą. O jakich dochodach więc mowa? Otóż działalność nierejestrową możesz prowadzić, gdy przychody z Twojej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Obecnie jest to 1400 zł. Zatem aby skorzystać z tej możliwości, Twoje miesięczne przychody nie mogą przekroczyć tej kwoty.
Aby przetestować swój pomysł na biznes, warto rozważyć tę opcję. Nasze działania mogą ograniczyć się do stworzenia wirtualnego produktu bądź usługi w celu zweryfikowania, na jakim poziomie oscyluje zainteresowanie nim na rynku. Warto pokusić się także o stworzenie prostej strony internetowej (np. landing page). Jeśli jednak to już dla nas za wiele lub przekracza to nasze możliwości, można spróbować podjąć odpowiednie działania w Internecie. Posłużyć do tego mogą media społecznościowe, które coraz częściej wykorzystuje się dla celów rozwoju biznesu. Wystarczy stworzyć odpowiednie konto, dokładnie opisać lub przedstawić oferowane produkty, lub usługi i zacząć działać! Dobrym pomysłem jest także ogłoszenie się na specjalnie do tego przeznaczonym portalu dla usługodawców (np. na Oferii). Aby przetestować swój biznes, bądź cierpliwy i poczekaj, aż zgłoszą się do Ciebie pierwsi klienci. Jeśli zarówno Ty, jak i Twoi odbiorcy będziecie zadowoleni z oferowanych przez Ciebie produktów lub usług – test przeszedłeś pomyślnie!
Uwaga!
Pamiętaj, że jeśli przekroczysz miesięczny limit przychodu (czyli 50%płacy minimalnej), Twoja działalność zostanie uznana za działalność gospodarczą. Od momentu przekroczenia limitu, masz 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG.
Jak założyć firmę w czasie pandemii? – podsumowanie
Sposobów i rad na założenie własnej działalności gospodarczej w dobie kryzysu jest całe mnóstwo. W dzisiejszym wpisie ograniczyliśmy się jedynie do trzech, które naszym zdaniem są najbardziej istotne. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one w podjęciu decyzji o wystartowania z własnym biznesem. Na koniec warto jeszcze dodać, że cały ten proces należy dokładnie przekalkulować oraz podejść do tej decyzji świadomie.