Jak założyć firmę? Jak krok po kroku wypełnić wniosek CEIDG-1?
Jeśli wybrałeś już formę prawną firmy, a także formę opodatkowania oraz kody PKD, przyszedł czas na zgłoszenie działalności do rejestru przedsiębiorców – CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Jak wypełnić wniosek CEIDG-1? Gdzie go złożyć? Podpowiadamy poniżej.
Jak założyć firmę? Gdzie znaleźć wniosek CEIDG-1?
Wniosek CEIDG-1 można złożyć zarówno w wersji papierowej, jak i w formie elektronicznej. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą możliwość, masz do wyboru kilka opcji. Pierwsza to wypełnienie formularza online, a następnie jego wydrukowanie lub pobranie wniosku w wersji PDF i ręczne uzupełnienie. Możesz również udać się do odpowiedniego urzędu i tam na miejscu uzupełnić niezbędne do rejestracji dane.
Niewątpliwie najwygodniejszym sposobem rejestracji firmy jest wypełnienie i złożenie wniosku w formie elektronicznej. Formularz CEIDG-1 znaleźć można pod adresem https://prod.ceidg.gov.pl.
Gdzie złożyć wniosek CEIDG-1?
Jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku CEIDG-1 w wersji papierowej, możesz dokonać tego osobiście w urzędzie miasta lub gminy albo wysłać wypełniony dokument listem poleconym na adres urzędu. W tym drugim przypadku pamiętaj jednak, że podpis złożony na wniosku, musi być poświadczony notarialnie.
Jak już wspomnieliśmy, wygodniejszą formą rejestracji działalności gospodarczej jest wypełnienie i złożenie CEIDG-1 online. Aby przeprowadzić całą procedurę, musisz zarejestrować się na portalu CEIDG, wypełnić formularz, a następnie podpisać go aktywnym Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Niedawno pojawiła się również druga możliwość przeprowadzenia rejestracji firmy online – poprzez bankowość elektroniczną. Pamiętaj jednak, że forma ta pozwala jedynie założyć działalność gospodarczą, ale nie umożliwia zgłoszenia do ZUS-u i urzędu skarbowego.
Jak wypełnić wniosek CEIDG-1? Instrukcja krok po kroku
Formularz CEIDG-1 jest nie tylko dokumentem pozwalającym na zarejestrowanie działalności gospodarczej, ale również wnioskiem o uzyskanie wpisu do rejestru REGON, zgłoszeniem identyfikacyjnym do urzędu skarbowego oraz zgłoszeniem płatnika składek ZUS. Za pomocą CEIDG-1 można starać się o wpis, zmianę lub wykreślenie z wymienionych rejestrów. Dziś jednak skupimy się na rejestracji firmy za pomocą CEIDG-1.
- Rodzaj wniosku
Jeśli wypełniasz formularz online i na stronie https://prod.ceidg.gov.pl/ zadeklarowałeś chęć założenia działalności, automatycznie pojawi się tutaj informacja „Wniosek o wpis do CEIDG”.
- Miejsce złożenia wniosku
W pozycji 02.3. musisz wskazać, kto składa wniosek. Jeśli robisz to we własnym imieniu, wybierz opcję “Przedsiębiorca”, a gdy jesteś pełnomocnikiem przedsiębiorcy, wybierz “Osobę uprawnioną”.
- Dane wnioskodawcy
Teraz przyszedł czas na podanie podstawowych danych osobowych niezbędnych do założenia działalności. Jeśli nie posiadasz numer NIP oraz REGON, poinformuj o tym urząd, zaznaczając odpowiednie okienka. Wniosek CEIDG-1 stanie się wówczas zgłoszeniem do rejestru REGON i wnioskiem o nadanie NIP.
- Adres zamieszkania wnioskodawcy
Tym razem jesteś proszony o uzupełnienie informacji na temat miejsca zamieszkania. Pole 11 „Opis nietypowego miejsca” najczęściej pozostawia się puste.
- Adres elektroniczny
Wbrew pierwszemu skojarzeniu, nie chodzi tutaj o adres e-mail, ale o nazwę skrytki w systemie ePUAP. Najlepiej pozostawić to pole puste i nadal korzystać z komunikacji listowej.
- Firma przedsiębiorcy
W kolejnej rubryce wpisz nazwę firmy. Musi ona zawierać Twoje imię i nazwisko, możesz umieścić w nazwie również dodatkowe określenie.
W pozycji 06.1 określ przewidywaną liczbę osób, które będą pracować w firmie. Jeśli nie zamierzasz zatrudniać pracowników, wpisz 1.
W rubryce 06.2 podaj kody PKD usług świadczonych w ramach firmy. Określ również przeważający rodzaj działalności, a więc tę, która będzie przynosiła najwyższe zyski.
- Nazwa skrócona
Informacja podawana dla potrzeb ZUS. Najlepiej wpisać tutaj jedynie swoje imię i nazwisko.
- Data rozpoczęcia działalności
Wpisz dokładną datę rozpoczęcia działalności, może być ona późniejsza niż data złożenia wniosku.
- Dane do kontaktu
Wypełnienie tej części wniosku CEIDG-1 jest dobrowolne. Podane dane do kontaktu zostaną udostępnione publicznie, możesz też zaznaczyć opcję “Sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG”. Wówczas podane przez Ciebie informacje trafią jedynie do urzędów i nie zostaną upublicznione w bazie przedsiębiorców.
- Adresy związane z działalności gospodarczą
Adres do doręczeń to inaczej adres korespondencyjny. Ponadto jesteś zobligowany również do poinformowania urzędów o stałym miejscu wykonywania działalności gospodarczej.
- Dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej
W kolejnej rubryce wypisz wszystkie miejsca stałego wykonywania działalności np. punkty sprzedaży, oddziały czy punkty przyjmowania zleceń.
- Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w
Wybierz „Zakład Ubezpieczeń Społecznych”, a następnie wpisz datę powstania obowiązku opłacania składek, a więc datę rozpoczęcia działalności.
Jeśli do wniosku CEIDG-1 chcesz dołączyć dokumenty ZUS, zaznacz okienko przy odpowiednim formularzu.
- ZUS ZZA – to zgłoszenie przedsiębiorcy, który dodatkowo pracuje na etacie i/lub chce skorzystać z ulgi na start.
- ZUS ZWUA – to druk służący wyrejestrowaniu się z ubezpieczeń.
- ZUS ZUA – rejestracja przedsiębiorcy, który nie pracuje dodatkowo na etacie ani nie chce bądź nie może skorzystać z ulgi na start.
- ZUS ZIUA – służy do zmiany danych osoby ubezpieczonej.
- ZUS ZCNA – umożliwia zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny, który nie posiada prawa do ubezpieczenia z innego tytułu.
Pozycje 14, 15, 16
Uzupełnia się jedynie w przypadku zawieszania, wznawiana bądź też likwidacji działalności gospodarczej.
- Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych
W polu 17.1 podaj urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
- Oświadczam, że podatek dochodowy od osób fizycznych będę opłacać w formie
Zaznacz wybraną przez siebie formę opłacania podatku PIT.
- Forma wpłaty zaliczki
Tutaj określ częstotliwość wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, zazwyczaj jest to opcja „miesięcznie”.
- Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej
Możesz wybrać jedną z następujących form: podatkowa księga przychodów i rozchodów (zasady ogólne), księgi rachunkowe (wymagana przy dużych przychodach), inne ewidencje (np. ryczałt) lub nie jest prowadzona (dla karty podatkowej).
W kolejnym kroku określ, czy dokumentację księgową będziesz prowadzić we własnym zakresie, czy zlecisz to zadanie innemu podmiotowi – biuru rachunkowemu.
- Dane podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową wnioskodawcy
Uzupełnij dane tylko wtedy, gdy za prowadzenie Twojej dokumentacji rachunkowej odpowiedzialny będzie zewnętrzny podmiot.
- Adres przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy
Czyli adres biura rachunkowego, które prowadzi księgowość firmy lub adres wykonywania działalności gospodarczej.
- Prowadzę zakład pracy chronionej
Zaznacz, jeśli to prawda.
- Jestem wspólnikiem spółki/spółek cywilnych
Jak wyżej.
- Informacje o małżeńskiej wspólności majątkowej
Wypełnij tylko wtedy, gdy wiąże Cię z małżonkiem wspólność majątkowa.
- Dane identyfikacyjne rachunków bankowych wnioskodawcy
Podaj informacje o posiadanym koncie firmowym. Jeśli jeszcze go nie założyłeś, pozostaw tę część pustą i zaktualizuj dane, gdy takowe konto założysz. Na wskazany rachunek będzie dokonywany ewentualny zwrot nadpłaty podatku.
- Informacja o numerach identyfikacyjnych uzyskanych w innych krajach dla celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych
Rubrykę uzupełnij tylko, jeśli uzyskałeś poza Polską numer identyfikacyjny do celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych.
- Udzieliłem(am) pełnomocnictwa do prowadzenia moich spraw
Wpisz dane pełnomocnika, jeśli takowego posiadasz i chcesz ujawnić ten fakt w CEIDG.
Załączniki
Dodaj załączniki, które chcesz dołączyć do wniosku np. umowę potwierdzającą prawo do korzystania z lokalu.
Założenie działalności przez Internet jest bezpłatne, nie wiąże się też z koniecznością wychodzenia z domu. Wypełnienie i złożenie wniosku CEIDG-1 trwa kilkanaście minut, warto więc skorzystać z możliwości rejestracji online.