Dlaczego firma w Lublinie?
Lublin, nazywany często stolicą wschodniej Polski, swoimi walorami przyciąga co roku ogromną liczbę turystów. Bogata historia, zabytkowa architektura i rozmaite wydarzenia kulturalne tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Jednak warto zauważyć, że jego atrakcyjność objawia się także w sferze biznesu.
Wg corocznego rankingu FDI (Foreign direct investment) „Polish Cities of the future 2017/18”, w kategorii „TOP 15 FDI Strategy” Lublin zajął 3 miejsce, a w kategorii ”TOP 10 Cities – human capital and lifestyle” – zajął 5 pozycję. Natomiast w rankingu „Miasta przyjazne dla biznesu 2017” magazynu Forbes Lublin zajmuje 6 lokatę.
Lublin posiada wiele zalet, a jedną z nich niewątpliwie jest lokalizacja. Znakomite położenie w pobliżu granicy kraju (Terespol 148 km, Hrebenne 85 km) w połączeniu z niewielką odległością do Warszawy czyni go bezsprzecznie wspaniałym terenem inwestycyjnym.
Kolejną zaletą jest stopień szkolnictwa wyższego. W Lublinie istnieje aż 9 szkół wyższych (w tym 5 uniwersytetów), w których wykwalifikowana kadra pracowników naukowych kształci ponad 67 tysięcy studentów z różnych stron Polski i świata. Rocznie, absolwentami uczelni wyższych staje się 20 000 osób, stanowią oni wykwalifikowaną i ambitną grupę ludzi gotowych na zasilenie rynku pracy.
Lublin posiada tereny inwestycyjne w Specjalnej Strefie Ekonomicznej – Podstrefa Lublin, a także blisko 150 000 m2 powierzchni biurowych i 111 000 m2 powierzchni magazynowej.
W położonym nieopodal Świdniku (12 km) znajduje się prężnie rozwijający się Port lotniczy Lublin obsługujący loty do 13 miast w Europie.
Niezmiennie dominującą dziedziną gospodarki w naszym mieście, oprócz handlu i usług, jest przemysł – maszynowy, samochodowy i energetyczny. Co więcej, rolniczy charakter regionu umożliwia rozwój szeroko pojętego przemysłu spożywczego. Lublin wykazuje również ogromny potencjał w zakresie usług dla biznesu, sektora IT i BPO.
Dodatkowo istotnym czynnikiem są konkurencyjne koszty pracy i działalności gospodarczej względem innych miast w Polsce. Lokalne władze w celu przysłużenia się rozwojowi miasta pod kątem biznesowym przygotowała specjalne ulgi:
- zwolnienie od podatku od nieruchomości w związku z utworzeniem nowych miejsc pracy[1]
- zwolnienie od podatku od nieruchomości w ramach programu pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro — Park Mielec w Lublinie[2]
- zwolnienia od podatku dochodowego dla przedsiębiorców inwestujących na terenie Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec w Lublinie
- granty dla bezrobotnych
Jak widać, Lublin daje wiele powodów do tego, aby zdecydować się na prowadzenie tu swojego biznesu. Miasto rozwija się w szybkim tempie, oferuje coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, a dodatkowo stanowi świetną alternatywą dla większych, wielusettysięcznych aglomeracji.
[1] http://edziennik.lublin.uw.gov.pl/WDU_L/2015/4345/akt.pdf
[2] https://bip.lublin.eu/gfx/bip/userfiles/_public/import/rada-miasta-lublin-vii-kaden/sesje-rm-lublin/uchwaly-rm-lublin/vii-kadencja-rady-miasta-lubl/sesja-nr-v-z-dnia-26-03-2015/uchwala-nr-108v2015-rady-miast/110762_u_108_v_2015.pdf