Czym jest Intrastat i dla kogo jest obowiązkowy?
Transakcje między kontrahentami z różnych krajów Unii Europejskiej są pod względem proceduralnym w zasadzie identyczne, jak transakcje z kontrahentami krajowymi. Nie występują tu dodatkowe formalności, czy obciążenia celne. Niewątpliwie jest to ogromne ułatwienie dla wszystkich przedsiębiorców prowadzących biznes poza granicami swojego kraju. Taki stan rzeczy jest jednak w pewnym stopniu kłopotliwy dla urzędów celnych i aparatu państwa. Dlaczego? Organy administracji publicznej utraciły bowiem możliwość zbierania danych statystycznych odnośnie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jest to z wielu względów potrzebne i istotne. Z tego właśnie powodu wprowadzono tzw. system Intrastat. W dzisiejszym artykule opiszemy:
- Czym jest Intrastat?
- Kto musi z niego korzystać?
- Jak, kiedy i komu należy przekazywać deklaracje Intrastat?
- Jakie są kary za niezłożenie wymaganej deklaracji?
Czym jest Intrastat?
Intrastat to system gromadzenia danych, stworzony do celów statystycznych. Zawiera on informacje dotyczące wywozu i przywozu towarów wspólnotowych, które nie podlegają zgłoszeniu celnemu. Dane do Intrastat dostarczają przedsiębiorcy. Są to niezbędne informacje o obrocie handlowym pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Kto musi korzystać z Intrastat?
Nie wszyscy przedsiębiorcy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych są zobowiązani do dostarczania informacji do Intrastat. Zgodnie z przepisami, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, aby powstał obowiązek przekazania deklaracji Intrastat. Obowiązek ten spoczywa na:
- osobach fizycznych, prawnych oraz na jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (czyli zarówno na przedsiębiorcach z CEIDG, jak i KRS),
- które są podatnikami VAT, dokonują wymiany handlowej z innymi państwami Unii Europejskiej i przekroczyły ustalone progi.
Zobowiązanie do wypełnienia deklaracji Intrastat powstaje, jeśli:
- wartość dokonanych wywozów lub przewozów towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy progu podstawowego w przywozie lub w wywozie,
- wartość dokonanych przywozów lub wywozów towarów przekroczyła w danym roku sprawozdawczym wartość określoną dla ustalonego na dany rok sprawozdawczy progu podstawowego w przywozie lub w wywozie.
Jeżeli dany przedsiębiorca nie spełnia powyższych warunków, jest całkowicie zwolniony z obowiązku przekazywania informacji do systemu Intrastat.
Progi w Intrastat
W poprzednim akapicie wspomnieliśmy, że obowiązek powstaje dopiero wtedy, gdy zostaną przekroczone odpowiednie progi. Są to progi statystyczne, stanowiące pułap obrotów towarowych w UE, których przekroczenie powoduje obowiązek złożenia deklaracji Intrastat. Wyróżniamy dwa rodzaje progów:
- podstawowy – jego przekroczenie skutkuje koniecznością przekazania ogólnych informacji przewozowych,
- szczegółowy, którego przekroczenie obliguje przedsiębiorcę do złożenia bardziej szczegółowych danych odnośnie transakcji.
Po przekroczeniu progu podstawowego należy przekazać następujące informacje:
- okres sprawozdawczy,
- rodzaj deklaracji,
- kod izby celnej, do której adresowana jest deklaracja Intrastat,
- odbiorca przy przywozie, nadawca przy wywozie,
- przedstawiciel, jeśli zgłoszenie jest dokonywane przez niego,
- łączna wartość fakturowa w polskich złotych,
- łączna liczba pozycji,
- numer pozycji,
- opis towaru,
- kod kraju wysyłki dla przywozu lub kod kraju przeznaczenia dla wywozu,
- kod rodzaju transakcji,
- kod towaru,
- masa netto,
- ilość w uzupełniającej jednostce miary,
- wartość fakturowa w polskich złotych,
- wypełniający.
Natomiast po przekroczeniu progu szczegółowego należy jeszcze dodać informacje o:
- łącznej wartości statystycznej w polskich złotych,
- kodzie warunków dostawy,
- kodzie rodzaju transportu.
Wysokość ww. progów ustala rokrocznie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego na kolejny rok sprawozdawczy. Ich wartości ustalane są odrębnie dla importu i eksportu.
Jak i kiedy należy złożyć deklarację?
Zgłoszenia za dany miesiąc (tj. okres sprawozdawczy) należ dokonać nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym.
W Polsce urzędem właściwym do przekazywania informacji do systemu Intrastat jest Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Składanie deklaracji Intrastat odbywa się poprzez usługę e-Intrastat na platformie usług elektronicznych skarbowo-celnych (PUESC). W pierwszej kolejności należy założyć konto na PUESC oraz zarejestrować swoje dane w SISC. Należy posiadać podpis elektroniczny. Szczegółowa instrukcja dokonywania zgłoszeń w systemie e-Intrastat znajduje się tutaj.
Konsekwencje niezłożenia deklaracji Intrastat
Choć informacje pozyskane w Intrastat używane są jedynie do celów statystycznych, to ich nieprzekazanie może skutkować karą pieniężną. Przepisy wskazują, że organ celny ma możliwość trzykrotnie upomnieć podmiot zobowiązany o przekazaniu odpowiednich danych. Jeżeli upomnienia nie przyniosą skutku, organ nakłada karę w wysokości 3000 zł za każdy okres sprawozdawczy (miesiąc), w którym obowiązek nie został spełniony.