exlibra (Wpis na Facebooku) 09.05.2022

Zakup lub sprzedaż spółki a PCC. Jak rozliczyć podatek?

Zakup lub sprzedaż spółki a PCC. Jak rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych?

Transakcja polegająca na zakupie lub sprzedaży całości bądź konkretnego pakietu udziałów spółki, podobnie, jak wiele innych czynności formalnych, podlega opodatkowaniu tzw. PCC (czyli podatkiem od czynności cywilnoprawnych). Jeżeli jesteś przedstawicielem spółki, która chce nabyć inny podmiot lub też planujesz odkupić udziały od jednego z dotychczasowych wspólników – czytaj dalej.

Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest stawka tego podatku, na kim ciąży obowiązek jego zapłacenia, a także jak zadbać o wszystkie formalności z tym związane. Zapraszamy!

Ile wynosi stawka PPC?

Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży bądź zakupu spółki wynosi 1%. Stawka ta jest liczona od rynkowej wartości tego rodzaju przedsiębiorstwa.

Urząd Skarbowy dysponuje odpowiednimi narzędziami, które pozwalają zweryfikować realną wartość spółki oraz jej akcji. Dlatego podczas kalkulacji warto bardzo dokładnie ją oszacować. Tak, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji.

Kto płaci podatek od czynności cywilnoprawnych?

Obowiązek poniesienia tego typu wydatków spoczywa bezpośrednio na nabywcy akcji. W przypadku, jeśli jeden właściciel odkupuje oddziały od drugiego – to kupujący musi wnieść opłatę. Jeżeli transakcja polega na zakupie udziałów lub całej spółki przez inną spółkę – wówczas stroną zobowiązaną do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych jest ta spółka.

Sprzedaż polskich spółek odbywa się na terytorium RP, co oznacza, że każda tego typu transakcja podlega opodatkowaniu. I to bez względu na formę czy miejsce działalności lub zamieszkania nabywcy.

Jak i do kiedy rozliczyć PCC od sprzedaży / zakupu spółki?

Stosowną opłatę należy wnieść maksymalnie w ciągu 14 dni od przeprowadzenia tego typu transakcji (data widnieje, chociażby na akcie notarialnym). Razem z zapłatą podatku należy również pamiętać o złożeniu deklaracji PCC-3 – bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, któremu podlega dany podatnik.

Szukasz firmy, która zajmie się takimi oraz innymi formalnościami?

Skorzystaj z profesjonalnych usług obsługi firm, które czekają na Ciebie w naszej ofercie. Zapewnimy Ci kompleksową pomoc związaną ze wsparciem biznesu, jak i prowadzeniem wszelkich spraw urzędowych. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły i umówić się na niezobowiązującą rozmowę.