Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet 31.03.2021

Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet?

Polacy coraz częściej decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można ją założyć na dwa sposoby. Tradycyjnie – w formie aktu notarialnego u notariusza oraz przez Internet – na portalu S24, który jest prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Z pozoru mogłoby się wydawać, że dopuszczając internetową formę powołania spółki do życia, usługi notariusza w tej kwestii staną się rzadkością. Nic podobnego. Czynność ta nie jest tak prosta i oczywista, jak mogłoby się wydawać. Dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić jak założyć spółkę z o.o. przez Internet oraz w jaki sposób sprostać wymaganym formalnościom.

Zapraszamy do lektury.

Krótko o spółce z o.o.

Spółka z o.o. jest kapitałową spółką handlową, posiadającą osobowość prawną. Swoją popularność zyskuje dzięki możliwości:

 • zachowania bezpośredniego nadzoru nad prowadzeniem spraw spółki,
 • ograniczenia ponoszonego ryzyka gospodarczego tylko do wysokości wniesionego przez wspólnika wkładu.

W konsekwencji, wspólnik spółki z o.o. nie odpowiada za jej zobowiązania swoim majątkiem osobistym. Przy rejestracji spółki przez Internet, wspólnicy muszą wnieść wkłady pieniężne na kapitał zakładowy spółki. Musi on wynosić minimum 5 tys. zł.

Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet w 4 krokach?

 1. Załóż konto na portalu S24

 • Konto pozwala Ci na otrzymywanie wszystkich niezbędnych informacji na temat procesu rejestracji spółki. Będzie to między innymi informacja z sądu o nadaniu sygnatury Twojej sprawie.
 • Korzystając z rejestracji internetowej pamiętaj, że wszystkie osoby podpisujące umowę spółki (czyli każdy z członków zarządu wymieniony w umowie) i biorące udział w jej rejestracji, muszą mieć aktywne konto w systemie S24 oraz możliwość podpisywania się elektronicznie (poprzez profil zaufany lub podpis kwalifikowany).

 1. Wypełnij umowę, listę wspólników i wniosek o wpis do KRS w systemie teleinformatycznym. Wybierz zakładkę „Moje przedsiębiorstwa” a następnie „Dodaj przedsiębiorstwo”.

 • W pierwszym kroku, określ nazwę swojej spółki. Pamiętaj, że obok nazwy, powinna zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Dopuszczalne jest także stosowanie skrótu w postaci „sp. z o. o.” lub „spółka z o. o.” w nazwie firmy.
 • Podaj listę wspólników spółki.
 • Podaj listę stawających się (jest to albo sam wspólnik albo jego pełnomocnik).
 • Wskaż przedmiot działalności rejestrowanej spółki (czyli wybór odpowiedniego PKD).
 • Wybierz wariant zbycia udziałów przez wspólników.
 • Określ sposób reprezentacji spółki i jej organy.
 • Określ wartość każdego udziału (minimum 50 zł) i ich liczbę, jaką otrzyma każdy wspólnik. Automatycznie przełoży się to na wysokość kapitału zakładowego, o czym wspominaliśmy wcześniej – co najmniej 5 tys. zł.
 1. Podpisz dokumenty w trybie S24

 • W zależności od tego, jakie organy zostaną w spółce powołane, różnie będzie wyglądała kwestia podpisywania dokumentów. O czym musisz pamiętać – umowę spółki podpisują jej wszyscy wspólnicy. Z kolei oświadczenie o wniesieniu kapitału, listę wspólników, czy wniosek o wpis do KRS podpisuje zarząd spółki, do którego mogą wejść np. jej wspólnicy. Wtedy podpisują także pozostałe dokumenty – choć już nie jako wspólnicy – a członkowie zarządu.
 • Pamiętaj, aby po podpisaniu wymaganych dokumentów, pobrać je i zapisać na swoim komputerze!
 1. Opłać wniosek o rejestrację
 • System S24, po poprawnym przejściu wcześniejszych kroków, automatycznie przekieruje Cię do systemu płatności.
 • Koszty, które poniesiesz wskazaliśmy w dalszej części artykułu.

Czy to wszystko?

Po przesłaniu wszystkich dokumentów (umowy, listy wspólników i wniosku o wpis do KRS), status zmieni się na ,,Wysłany”. Następnie, w przeciągu kilku godzin, a maksymalnie  w terminie jednego dnia od daty wpływu – sąd powinien nadać Twojej sprawie sygnaturę. Później, zapewne pojawi się korespondencja w związku z wnioskiem, w której sąd wezwie Cię do uzupełnienia braków w dokumentacji. Czyli adresów do doręczeń członków zarządu, adresów do doręczeń wspólników spółki i oświadczenia, że spółka nie jest cudzoziemcem. Po dosłaniu tych dokumentów, Twoja spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie wpisana do KRS.

W zakładce „Moje przedsiębiorstwo”, a następnie „Korespondencja” możesz monitorować etap, na jakim jest rejestracja spółki.

Następnie, opłacony wniosek trafi do wybranego przez ciebie Sądu Rejestrowego właściwego dla siedziby spółki. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, po uzyskaniu wpisu do KRS powinieneś:

 • złożyć oświadczenie zarządu o pokryciu kapitału zakładowego,
 • zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC),
 • uzyskać numer REGON i NIP oraz zgłosić płatnika do ZUS,
 • złożyć zgłoszenie NIP-8 w terminie 21 dni.

Koszty związane z rejestracją spółki z o.o. przez Internet

250 zł – opłata sądowa wniosku za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. System S24 automatycznie wskaże ci numer rachunku bankowego sądu rejestrowego, który jest właściwy dla siedziby twojej spółki.

100 zł – opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” płatna na rachunek bieżący dochodów sądu rejonowego przyjmującego wniosek o dokonanie wpisu.

Dodatkowo, opłata manipulacyjna operatora płatności.

Zalety założenia spółki z o.o. przez Internet

 • Wszystkie formalności związane z założeniem i rejestracją spółki z o.o. załatwisz przez Internet, bez wychodzenia z domu. System przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces zawierania umowy spółki i jej rejestracji w KRS. Zapewnia też komplet standardowych dokumentów, które wypełniasz w elektronicznym formularzu.
 • Zawiązując spółkę przez Internet, unikniesz wizyty u notariusza.  Poza czasem – pozwoli zaoszczędzić koszty taksy notarialnej. Niższa będzie także opłata sądowa. Zamiast tradycyjnych 500 zł, zapłacisz 250 zł.

Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet? Podsumowanie

Mimo, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kojarzona jest jedynie z formą aktu notarialnego, do wyboru mamy także formularz udostępniony na portalu S24. Plusem internetowej formy założenia spółki jest na pewno brak konieczności spisania umowy w formie aktu notarialnego. Wówczas nie narażamy się na dodatkowe koszty notarialne oraz z założenia, spółkę możemy powołać do życia szybko i tanio. Jednak równocześnie z tej korzyści wynika pewna niedogodność. A mianowicie – konieczność dostosowania się do wzorca umownego udostępnionego w systemie teleinformatycznym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Opcja założenia spółki z o.o. przez Internet będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zawiązać spółkę, ale w najprostszej postaci. Jeśli więc przewidujesz, że umowa powinna zawierać jakieś szczególne unormowania, np. inny podział zysków, zbycia udziałów, pierwszeństwa – udaj się do notariusza. W tym wypadku internetowy formularz nie wystarczy. Służy on bowiem do zawiązywania najprostszych, podstawowych spółek z o.o, które w swoich umowach mają wyłącznie standardowe zapisy.